"Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa" to tytuł plenerowej wystawy przygotowanej przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, która z uwagi na panującą sytuacje epidemiczna prezentowana będzie na parkanie klasztoru oo. Bernardynów przy ul. Słowackiego.
Dziś wspominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. 230 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa, w Piotrkowie nie zorganizowano oficjalnych obchodów. Złożono jedynie kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ul. Słowackiego.
Z okazji 230. rocznicy miasto wspólnie z Archiwum Państwowym przygotowało plenerową wystawę, którą będzie można oglądać w parku Jana Pawła II. - Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym i prawnym, odnosząc się do dziejów Piotrkowa Trybunalskiego – zaprasza do odwiedzania wystawy dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.
Radio Strefa FM zaprasza 29 i 30 kwietnia od godz. 12:00-15:00, do udziału w konkursie z okazji obchodów Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja
Nie wykluczam zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia instytucji sądów pokoju - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia zespołu ds. projektu regulacji wprowadzającej tę instytucję. Szef zespołu prof. Piotr Kruszyński ocenił, że jest szansa, by projekt powstał przed końcem roku.
17 marca 1921 roku Sejm Ustawodawczy tekst konstytucji przyjął przez aklamację. Składała się ze 126 artykułów, podzielonych na 7 rozdziałów. W Polsce obowiązywała do 1935 roku, gdy zastąpiła ją konstytucja kwietniowa.
Kolejny strajk kobiet zaplanowano w sobotę na godzinę 17 w Rynku Trybunalskim. Protestujących zaczęła spisywać policja. Doszło do incydentów.
Plakaty, banery i transparenty związane ze strajkiem kobiet w Piotrkowie, które zostały umieszczone przed biurem PiS w Rynku Trybunalskim zniknęły. Zabezpieczyła je policja, ponieważ prowadzi postępowanie dotyczące obrazy uczuć religijnych.
Nawet 1,5 tysiąca osób mogło uczestniczyć w środowym proteście przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. To już 7 dzień z rzędu kiedy kobiety, mimo obowiązujących obostrzeń, wyrażają swój sprzeciw i walczą o swoje prawa.
Nie ustają protesty w sprawie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Również w Piotrkowie. Kobiety przyszły na Rynek w piątkowy wieczór, by zapalić znicze przed biurem PiS. W sobotę "spacerowały" po mieście, a w niedzielę manifestowały swoje poglądy przed kościołem NSJ. W poniedziałek kolejna odsłona protestu, czyli blokada.