Smog ponownie daje się piotrkowianom we znaki. Stężenie pyłów zawieszonych PM 10 wynosi w niektórych miejscach miasta aż 128 uq/m3 (255%), a pyłów PM 2,5 80 uq/m3 (320%). Najgorzej jest na Wyzwolenia i na Wierzejach.
Aż 107 starych, węglowych „kopciuchów” funkcjonujących na terenie gminy Wola Krzysztoporska wymienionych zostanie na nowe źródła ogrzewania za sprawą gminnego programu dofinansowania wymiany pieców. W tym roku gmina przeznaczyła na ten cel ponad pół miliona złotych, dokładając do 50% kosztów inwestycji (do 5 tys. zł dla każdego, kto zdecyduje się wymienić piec).
Z kominów Elektrowni Bełchatów, Piotrków Trybunalski widać jak na dłoni. To w tę stronę najczęściej wieje wiatr, wiele częściej niż w kierunku pobliskiego Bełchatowa. Wysokie kominy zapewniają rozchodzenie się dymu ze spalanego węgla na odległość nawet kilkuset kilometrów. Jednak kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne, elektrownia „grilluje” pobliski Piotrków i jego mieszkańców.
W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja "Smog", podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogowego KGP. Jeśli stwierdzą naruszenie norm ochrony środowiska, mogą zatrzymać dowód rejestracyjny oraz nałożyć mandat do 500 zł.
Urząd Miasta do 12 lutego przyjmuje deklaracje od piotrkowian zainteresowanych wymianą pieców na bardziej ekologiczne. Uczestnicy projektu mogą liczyć na dofinansowanie. Jak wysokie? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo za to, że piotrkowski magistrat planuje pozyskać unijne pieniądze na wymianę starych pieców na ekologiczne.
Dron nie sprawdził się w walce o czystsze powietrze w Piotrkowie Trybunalskim. Tak twierdzi komendant Straży Miejskiej. - Przyczyną smogu nie jest spalanie odpadów komunalnych, ale węgla i drewna. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości – mówi Jacek Hofman.
Policjanci w całym kraju prowadzą we wtorek akcję SMOG. Również w Piotrkowie Trybunalskim kontrolują pojazdy pod kątem emisji spalin.
Możliwość zawieszenia budżetu obywatelskiego bierze pod uwagę prezydent Jarosław Ferenc, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze chciałby przeznaczyć na walkę ze smogiem. W Piotrkowie Trybunalskim takie rozwiązanie nie jest możliwe. Dlaczego?
Bełchatów będzie mógł skorzystać z przyjętego przez Parlament Europejski programu „Zielony ład”. To oznacza duże pieniądze dla Polski, ale i likwidację kopalń zarówno węgla kamiennego, jak i brunatnego. Na to musimy być przygotowani – podkreśla europoseł z Łódzkiego Marek Belka.
Troska o zdrowie całej rodziny jest głównym czynnikiem, popychającym do zrealizowania marzenia o własnym domu pod Wrocławiem. Smog stał się nieodłącznym czynnikiem miejskiego życia. Dalekosiężne konsekwencje tego nieprzyjemnego zjawiska dla naszych organizmów są trudne do przewidzenia, lecz z całą pewnością nie należą do korzystnych. Postępujący brak energii, trudności z oddychaniem, życie w trybie “zombie” - tego wszystkiego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Ponieważ jest to problem na skalę globalną, równolegle osoby decyzyjne we wszystkich cywilizowanych krajach starają się podejmować decyzje, dzięki którym będzie można dobrze zadbać o przyszłe pokolenia.