O ponad 370% zostały przekroczone normy pyłu PM 10 w niedzielny poranek w Piotrkowie. Niewiele lepszy jest stan powietrza w Radomsku (404% o godz. 9). Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określa indeks jakości powietrza jako bardzo zły i zaleca, by nie przebywać zbyt długo na zewnątrz.
Miasto Piotrków Trybunalski jako jedna z jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego uczestniczy w programach realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z ochroną atmosfery i poprawą jakości powietrza. Między innymi w ramach zawartej z funduszem umowy w Piotrkowie zostanie wymienionych ponad 300 starych pieców. Miasto realizuje również jeden z programów z zakresu edukacji ekologicznej.
W Piotrkowie Trybunalskim coraz więcej osób decyduje się na spacery w tzw. maskach antysmogowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pod koniec ubiegłego roku zlecił Inspekcji Handlowej sprawdzenie czy półmaski filtrujące rzeczywiście chronią nas przed toksycznymi substancjami. Okazuje się, że nie wszystkie produkty pozytywnie przeszły tę próbę.
Czarny, intensywny, uciążliwy dym spowija ulicę Próchnika w Piotrkowie. Mieszkańcy bloków skarżą się na nasilający się kaszel, chrypkę. Dym wydobywa się z trzech kominów należących do firm zlokalizowanych po przeciwnej stronie ulicy.
Czytelniczka portalu epiotrkow.pl przesłała nam zdjęcia zrobione w sobotę ok. 15:00. Widać na nich ciemny dym wydobywający się z komina jednej z kamienic w centrum Piotrkowa. Sprawą zainteresowaliśmy Straż Miejską.
Czarny, intensywny, uciążliwy dym to ostatnio największy problem osób mieszkających przy ulicy Próchnika w Piotrkowie. Mieszkańcy skarżą się na szereg dolegliwości, nasilający się kaszel, chrypkę, na które wpływ może mieć zanieczyszczone powietrze spowodowane tym co wydobywa się z kominów znajdujących się po przeciwnej stronie bloków. Co dzieje się na ulicy Próchnika?
Urząd Miasta przymierza się do montażu 20 czujników sprawdzających jakość powietrza w mieście. Sprzęt ma pojawić się w lutym bądź w marcu. Szacunkowy koszt ich zakupu i montażu to ok. 30 tys. zł. Miasto ponosić będzie również miesięczny koszt ich utrzymania - abonament w wysokości ok. 1,2 tys. zł.
O ponad 230% zostały przekroczone normy pyłu PM 10 w piątkowy wieczór w Piotrkowie (332% o godz. 22). Obecnie sytuacja nieznacznie się poprawia, ale indeks jakości powietrza wciąż określany jest jako zły.
W okresie zimowym, zwłaszcza kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni Celsjusza, w naszym kraju rozpoczyna się intensywny sezon grzewczy. Wzmożone i często nieprawidłowe, bezfiltrowe spalanie węgla, drewna, a nawet śmieci, brak wiatru, a nawet mgła przyczyniają się do powstawania smogu. Jak skutecznie chronić się na co dzień przed szkodliwym wpływem tego zjawiska na nasze zdrowie?
Aż o 312% zostały przekroczone normy pyłu PM10 w sobotni wieczór w Piotrkowie (412% o 19:00 20.01). Tylko niewiele lepiej było w niedzielne przedpołudnie (288% o 11:00).