Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.
Pod koniec roku smog daje się we znaki mieszkańcom regionu. Aż o 460% przekroczone zostały normy pyłu PM 10 w Tomaszowie Mazowieckim. Źle jest również w Bełchatowie, w Piotrkowie też powinniśmy unikać dłuższego pobytu na "świeżym" powietrzu (154%).
W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.
Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakie czyni szkody w naszym organizmie? Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Nawet 5 tysięcy złotych grzywny może zapłacić osoba, która zostanie złapana na spalaniu w domowym piecu śmieci. Kontrolę czym palimy w naszych piecach czy kotłach grzewczych ma prawo przeprowadzić Straż Miejska. Na co dzień stan jakości powietrza w naszym mieście jest sprowadzany przez piotrkowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W przyszłym roku na terenie województwa łódzkiego zaczną obowiązywać nowe przepisy antysmogowe. W związku z tymi regulacjami prawnymi nie będzie można używać do ogrzewania domów miału węglowego, a montowane kotły będą musiały spełniać unijne normy efektywności i emisji. Rodzaj i wysokość kar za łamanie przepisów uchwały antysmogowej ustalą samorządy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 48 tysięcy Polaków przedwcześnie zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. Kolejne samorządy, w tym Piotrków Trybunalski, podejmują konkretne i nakierowane na zniwelowanie problemu smogu działania.
Od października bieżącego roku Miasto Piotrków Trybunalski realizuje program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”. Projekt ten jest dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
W Piotrkowie normy pyłu PM10 przekroczone zostały w czwartek o ok. 150%, a w Radomsku aż o ponad 250%. Podobnie sytuacja wyglądała w środę. W związku z tym zaleca się jak najkrótsze przebywanie na „świeżym” powietrzu.
Zaczął się sezon grzewczy i znów będziemy się zmagać ze smogiem, tymczasem W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zebrał się zespół antysmogowy, składający się z fachowców i osób zaangażowanych w poprawę powietrza na terenie województwa. Powołał go marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.