Z cyklu Piotrków bez smogu
Już od 1 maja przyszłego roku mieszkańców województwa łódzkiego będzie obowiązywać nowa uchwała antysmogowa. Jej przepisy wprowadzą znaczne ograniczenia w zakresie eksploatacji kiepskiej jakości instalacji grzewczych, jak i zakaz używania miału węglowego. Uchwała antysmogowa to jeden z najbardziej wyczekiwanych dokumentów w naszym regionie, który został uchwalony w październiku bieżącego roku przez radnych sejmiku województwa łódzkiego. Co w związku z nowymi regulacjami prawnymi zmieni się w naszym codziennym życiu? Kogo zmiany będą najbardziej dotyczyć?
Smog stał się powszechnym zjawiskiem w naszym regionie w sezonie jesienno-zimowym, które znacząco wpływa na stan zdrowia mieszkańców łódzkiego. Podjęta uchwała antysmogowa to zbiór przepisów, które w założeniu mają w przyszłości polepszyć jakość powietrza w naszym województwie. Nad ostatecznym kształtem, tej czwartej tego rodzaju uchwały w kraju, pracowali zarówno przedstawiciele lokalnych samorządów, jak i eksperci oraz społecznicy. Jej najważniejsze zapisy dotyczą stopniowego ograniczenia używania w gospodarstwach domowych najgorszej jakości opału i archaicznych palenisk. Jak wspomniano wyżej od 1 maja 2018 roku na terenie województwa łódzkiego, a co za tym idzie także na terenie Piotrkowa, nie będzie wolno palić w piecach miałem węglowym czy mułem węglowym z wyjątkiem wysokoenergetycznego, wilgotnego drewna, węgla brunatnego i odpadów węglowych. Przepisy ustawy wyraźnie też precyzują dopuszczalną zawartość najgorszej jakości substancji palnej w opale. Węgiel kamienny o ziarnach poniżej 3 mm będzie mógł stanowić jedynie 15 procent masy paliwa, z wyjątkiem paliw o wartości opałowej 24 MJ/kg i większej oraz o zawartości popiołu poniżej 12 procent. Nie wolno będzie też używać paliw zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20 procent.
Zmiany dotyczą także kotłów, kominków i ogrzewaczy pomieszczeń, znanych jako „kozy”. Termin 1 maja 2018 roku to data, od której wszystkie montowane kotły, zarówno w nowych, jak i w modernizowanych budynkach, muszą spełniać unijne normy efektywności i być dostosowane do wymogów niskoemisyjności. Kotły najniższej klasy piątej zainstalowane przed 1 maja 2018 r. mogą działać do czasu tzw. śmierci technicznej, zaś kotły pozaklasowe, niespełniające żadnych norm, tzw. kopciuchy będzie trzeba wymienić do 1 stycznia 2023 roku. Z kolei kotły klasy czwartej i piątej mogą działać do 1 stycznia 2027 r. Natomiast właściciele kominków lub najbardziej archaicznych pieców (starego typu) będą musieli je zdemontować lub wyposażyć w filtry do 1 stycznia 2025 roku. Jeśli zaś chodzi o budynki z centralnym ogrzewaniem tutaj okresy przejściowe są krótsze: do 1 stycznia 2020 r. dla kotłów i do początku 2022 r dla pieców i kominków.
Na dostosowanie się do nowych warunków właściciele kotłów i pieców mają więc kilka lat. Należy jeszcze zapamiętać, iż wprowadzone przez ustawę antysmogową ograniczenia i zakazy będą obowiązywać nas przez cały rok kalendarzowy.
Materiał powstał na zlecenie Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu "Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim".