ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Smog. Ta wiedza może uratować Ci życie

Piątek, 22 grudnia 2017
Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakie czyni szkody w naszym organizmie? Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Smog. Ta wiedza może uratować Ci życie

Z cyklu Piotrków bez smogu

 

Smog wpływa na cały nasz organizm. Skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza mogą być fatalne. Czym dłużej jesteśmy narażeni na przebywanie w smogu tym gorzej dla nas. Cierpi nie tylko układ oddechowy, ale też układ nerwowy - na czele z naszym mózgiem. Gorzej pracuje serce, wzrasta ryzyko zawału. Spada nasza odporność i koncentracja. U ludzi, którzy nigdy nie palili pojawia się nowotwór płuc.


 

Źródło grafiki: dolnoslaskialarmsmogowy.pl 

 

 

Układ oddechowy
Pierwszy atakowany jest układ oddechowy. Grozi nam astma, nowotwory m.in. płuc i gardła, obturacyjna choroba płuc, alergie wziewne i niewydolność oddechowa. Jak podaje Dolnośląski Alarm Smogowy zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje 22,1% poniżej 40 roku życia, czyli co 10 osoba. Co godzinę zaś umiera jedna osoba z tego powodu.


Więcej na: polskialarmsmogowy.pl, dolnoslaskialarmsmogowy.pl

 

 

Układ nerwowy
Na początku pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na degradację układu nerwowego, a także zwiększa ryzyko zachorowań na Alzhaimera. Healpolska.pl cytuje wyniki badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Lancaste. Zespół badaczy po raz pierwszy wykrył cząsteczki będące składnikami zanieczyszczeń środowiska w ludzkim mózgu. Zidentyfikowaną substancją okazał się magnetyt, czyli tlenek żelaza, który może przyczyniać się do rozwoju chorób neurologicznych, takich jak Alzheimer.


Więcej na: polskialarmsmogowy.pl

 

 

Układ krwionośny
Wzrost ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu z powodu niewydolności serca. Może dojść do nagłej śmierci sercowej. Smog sprzyja miażdżycy i może zaostrzać stany związane z różnymi chorobami układu krążenia. Wpływa też na zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie i zakrzepicę żył.


Więcej na: polskialarmsmogowy.pl

 

 

Materiał powstał na zlecenie Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu "Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim".


Zainteresował temat?

7

6


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat