Nietypowy gość zawitał ostatnio do Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Przybył tam... na własnych skrzydłach.
W cyklu naszych artykułów po raz kolejny zaglądamy na cmentarz prawosławnym. Tym razem przyjrzymy się pewnemu rodzajowi pomników, które są bardzo charakterystyczne dla tej części zabytkowej piotrkowskiej nekropolii.
Teraz ma być dużo bardziej komfortowo i przestronnie. Nowa winda działa już w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Zmieści się w niej kilkanaście osób, a co najważniejsze, także największe łóżka, z których korzystają pacjenci placówki.
Piotrków może się wieloma osobami, które zapisały się na kartach historii Polski, i nie tylko. O wielu tych osobach mówi często i długo. Są jednak i tacy, o których wielu mieszkańców słyszało niewiele, a niektórzy nawet wcale. Jedną z takich osób jest Felicjan Kępiński. A szkoda, bo to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w dziejach miasta.
W pobliżu Domu Technika Volkswagen Golf zawisł na słupkach. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Aż troje dzieci przyszło na świat 1 stycznia 2024 roku w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie. Pierwsza, Oliwia, urodziła się minutę po północy. Kilka minut po 1.00 urodził się Kacper, a o 17:15 Julian. Wszystkie dzieci są zdrowe i znajdują się już w opiekuńczych rękach rodziców.
3784 kilometry do Santiago de Compostela - taki napis widniej na słupku, który możemy zobaczyć przed wejściem do Bazyliki Farnej. Przez Piotrków wiedzie bowiem słynny pielgrzymi szlak św. Jakuba , i choć kojarzymy go z zamierzchłą przeszłością, to okazuje się, że i dziś nie brakuje wiernych po nim wędrujących.
Swetry z wełny są niezwykle popularne ze względu na swoją wyjątkową zdolność do utrzymania ciepła, miękkość i trwałość. Dwa popularne rodzaje wełny wykorzystywane do produkcji swetrów to wełna merynosów i moher.
Ubrania z wełny merynosów - miękkość i delikatność
Czy to się komuś podoba czy nie, losy Polski są od wieków związane z narodem żydowskim. Podobnie jest w Piotrkowie, gdzie przez wieki społeczność żydowska stanowiła znaczący procent w ludności miasta. Dziś opowiemy o niezwykłej postaci, która łączy w sobie silną judaistyczną wiarę i miłość do swojej ojczyzny - do Polski.
Piotrków przez wieki był miastem wielokulturowym. Świadectwa tej historii znajdziemy w wielu miejscach w grodzie trybunalskim. Jednym z nich jest bez wątpienia stary cmentarz. I właśnie tam dziś zaglądamy.