W sobotę (4 września) punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny, a następnie urzędnicy oraz mieszkańcy gminy Sulejów, złożyli kwiaty przed pomnikami, znajdującymi się na sulejowskim cmentarzu parafialnym. Później wszyscy udali się do Kościoła pw. św. Floriana, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji ofiar bombardowania Sulejowa, do którego doszło 4 września 1939 r. W ten sposób uczczono 82. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.
Piotrkowscy urzędnicy, a także kombatanci i przedstawiciele placówek edukacyjnych, pamiętali o bohaterach poległych w czasie II Wojny Światowej. W środowe przedpołudnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą” władze Piotrkowa Trybunalskiego, wraz z mieszkańcami, upamiętniły pamięć poległych bohaterów.
Na kolejny lipcowy weekend proponujemy trzy mocne lektury. Każda z nich zapada w pamięć na długo. To nowy kryminał Wojciecha Chmielarza (autora zekranizowanego „Żmijowiska”), trzymająca w napięciu powieść o tajemniczej dziewczynce z sąsiedztwa i napisana w oparciu o fakty książka „Zrozumieć pamięć” – bestseller New York Timesa.
Uczniowie oraz nauczyciele ZSP nr 1 w Piotrkowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w 73. rocznicę zamordowania niezłomnego żołnierza Rzeczypospolitej, rotmistrza Witolda Pileckiego. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu szkolnego na temat rotmistrza.
Piotrkowska Lewica uczciła Narodowy Dzień Zwycięstwa i złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945" mieszczącym się przy skrzyżowaniu Al. Kopernika z al. 3 Maja oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Rakowskiej.
8 maja 1945 r. w Berlinie podpisano bezwarunkowy akt kapitulacji Niemiec, który zakończył II wojnę światową w Europie, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.
Dziś wspominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. 230 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa, w Piotrkowie nie zorganizowano oficjalnych obchodów. Złożono jedynie kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ul. Słowackiego.
W Święto Niepodległości tym razem Polacy nie będą mogli tłumnie upamiętnić wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Wszystkiemu winna epidemia koronawirusa. Pamięć o niepodległościowych działaniach naszych przodków można jednak kultywować przez cały rok, np. odwiedzając piotrkowskie Archiwum Państwowe.
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut oraz burmistrz Wolborza Andrzej Jaros zapraszają na niedzielną Mszę Świętą w intencji żołnierzy poległych na Ziemi Wolborskiej.