W Piotrkowie powstał trzeci punkt wymazowy. Od poniedziałku badanie na obecność koronawirusa wykonywane jest także przy ul. Sulejowskiej 40A. Z kolei we wtorek pierwszy punkt pobrań w kierunku covid-19 powstał w Sulejowie.
Wejdą one w życie 24 stycznia i dotyczą placówki w Łodzi, mieszczącej się przy ul. Targowej oraz delegatur w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach.
Podróż do rodziny, spotkania z bliskimi lub wyjazd na narty – to plany wielu z nas na najbliższe dni. Co zrobić, gdy niespodziewanie pojawi się infekcja, ból zęba lub nagle będziemy potrzebować pomocy medycznej? O szczegółach przeczytasz w poradniku Narodowego Funduszu Zdrowia.
W Piotrkowie nie można skorzystać z programu "Profilaktyka 40+", informują słuchacze Radia Strefa FM. Ich zdaniem, żadna z piotrkowskich przychodni, nie świadczy usług, należących do założeń programu.
Łódzki Oddział NFZ informuje, że wstrzymanie przyjęć na Oddział Pediatryczny szpitala przy ul. Roosevelta nastąpiło niezgodnie z procedurami. Z pisma dowiadujemy się, że NFZ wezwał do przywrócenia normalnej pracy zgodnie z zawartą wcześniej umową. Przedstawiciel NFZ podkreśla także, że na szpital w związku z zawieszeniem działalności pediatrii może być nałożona przez wojewodę kara finansowa. Tymczasem starosta piotrkowski prowadzi rozmowy z lekarzami, którzy chcieliby pracować w PCMD. Wówczas działalność oddziału zostałaby przywrócona.
Ozdrowieńcy po COVID19, którzy zmagają się z powikłaniami po chorobie mogą korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej w 78 placówkach medycznych w całym województwie. Rehabilitacja trwa 6 tygodni, pacjenci mogą korzystać nawet z 3 wizyt terapeutycznych w każdym tygodniu. Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Z terapii można będzie skorzystać także w piotrkowskich placówkach.
Od 1 maja do 8 rano 4 maja podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. W zależności od stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego.
Sytuacja pandemiczna wymusza działania radykalne - tak szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk odniósł się do zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia ws. ograniczenia lub czasowego zawieszenia planowych świadczeń.
Pacjenci, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień, tzw. pacjenci leżący, mogą być szczepieni przeciw COVID-19 także w domu. W kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień, w tym w Piotrkowie – podał NFZ.
Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. W Łódzkiem rekordzista wykupił w styczniu br. recepty na 36 różnych leków. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kampanię edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.