"Wyjazdowe punkty szczepień są wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach" – powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.
Punkty wyjazdowe – jak zaznaczyła - nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, ale wspierać ich pracę.
Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do tzw. pacjentów leżących. Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.
Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień w domu trzeba zadzwonić do swojej poradni POZ. NFZ podnosi, że lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.
Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie.
Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać warunki wymagane przez NFZ w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.
Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego. (PAP)
W lutym br. Łódzki NFZ zakończył nabór dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień. Wybrali 3 świadczeniodawców:
· Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi – obszary 1, 2, 3, 4
· Instytut Zdrowia Medicall z Piotrkowa Trybunalskiego – obszar 2
· Szpital Wojewódzki w Sieradzu – obszar 4
którzy zapewnią 6 wyjazdowych punktów szczepień w naszym regionie.
Po 2 punkty w obszarach obejmujących →Piotrków Trybunalski, powiaty: łódzki wschodni, bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski (obszar 2) oraz →powiaty: pabianicki, łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski (obszar 4).
Po 1 punkcie w obszarach, które obejmują →Łódź (obszar 1) oraz →Skierniewice i powiaty: brzeziński, zgierski, kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki (obszar 3).