Umowę w sprawie wdrażania, utrzymania i rozwoju systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD) oraz utworzenia Lokalnego Centrum Kompetencji podpisano w środę (01.12.2021) w siedzibie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. Sygnatariuszami porozumienia zostali wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz wójt Moszczenicy Marceli Piekarek, jako lider konsorcjum gmin wdrażających u siebie nowoczesne rozwiązania. Dzięki porozumieniu gmina Moszczenica będzie dzielić się swoim doświadczeniem w przeprowadzaniu procesów cyfryzacji i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań.
4932 zł – tyle średnio zapłacimy za mkw. mieszkania z rynku wtórnego w Piotrkowie. Dało to miastu 29. miejsce w Polsce i trzecie w województwie łódzkim. W naszym regionie, chcąc wynająć używany lokal najmniej wydamy w Bełchatowie, który jest czwartym najtańszym miastem (powyżej 50 tys. mieszkańców) w całym kraju według rankingu serwisu rankomat.pl.
Wojewódzkie obchody 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, odbędą się 11 września w Wolborzu. Do miasta zjadą druhowie z całego województwa.
Niemal 80 proc. ankietowanych Polaków chciałoby energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Blisko 37 proc. badanych ocenia, że OZE korzystnie wpływają na klimat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii".
Około 30 ciągników rolniczych zablokowało drogę krajową 12/91 w Srocku. Przyczyną kolejnego protestu jest niezadowolenie hodowców trzody chlewnej z dotychczasowych działań rządu związanych ze zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się w kraju afrykańskiego pomoru świń (ASF). Policja wyznaczyła objazdy.
Pandemia zmieniła zachowania i zwyczaje Polaków. Zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na to w jaki sposób się odżywiamy i robimy zakupy. Ważna stała się odległość sklepu od domu – Polacy chętniej wybierają lokalne sklepy, położone blisko miejsca zamieszkania. Również pochodzenie produktu stało się ważnym kryterium podejmowania decyzji zakupowych – wskazuje na to aż 76,9% respondentów w badaniu przeprowadzonym przez PSH Lewiatan w ramach kampanii „Wybieram lokalne”. Robiąc zakupy spożywcze większość z nas (70%) wybiera produkty od lokalnych dostawców. Polacy świadomie decydują się na nie, nie tylko ze względu na jakość i świeżość z jakimi są kojarzone, ale również wartości i tradycje, jakie za nimi idą. Czym dla Polaków jest produkt lokalny i co znaczy lokalność?
Od wtorku 24 sierpnia od godziny 8.00 planowana jest 48 godzinna blokada drogi krajowej nr 12 w Srocku. Przyczyną jest protest rolników. Blokada będzie obejmowała nieco ponad 2 kilometrowy odcinek trasy na wysokości Srocka.
Zapowiadany na nadchodzący tydzień dwudniowy protest rolników z Agrounii jednak się odbędzie – poinformował nas organizator manifestacji Michał Kołodziejczak. Sąd Okręgowy w Piotrkowie uchylił wcześniejszą decyzję wójta Moszczenicy, która zakazywała organizacji we wtorek oraz środę (24-25 sierpnia) zgromadzenia publicznego w Srocku.
- Nie jestem przeciwny strajkom, ale nie mogą one przybierać takiej formy - podkreślił wójt Marceli Piekarek, informując nas o wydaniu negatywnej decyzji dotyczącej organizacji zgromadzenia publicznego przez Agronunię w dniu 24 sierpnia. Tym samym włodarz gminy Moszczenica zakazał protestu i blokady drogi, które rolnicy planowali rozpocząć we wtorek o 8:00 i prowadzić przez 48 godzin. Organizatorzy manifestacji mogą odwołać się od decyzji wójta do sądu.
Premier Morawiecki obraził wszystkich rolników; na legalnie zgłoszone manifestacje ma być wysyłana policja - mówił w środę lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Podkreślił przy tym, odpowiedzią na słowa premiera będą przyszłotygodniowe blokady, które AgroUnia szykuje w kilkunastu miejscach Polski.