Ksiądz arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek w obecności licznej grupy parafian i wójta gminy Rozprza poświęcił odnowiony kościół parafialny w Milejowie.
To był ostatni dzwonek, by ratować zabytkowe freski usytuowane w krużganku kościoła. Zespół specjalistów pod kierownictwem Jana Dobrzyńskiego od kilku dni walczy z grzybami, wilgocią, solą i odpadającym tynkiem w kościele Panien Dominikanek w Piotrkowie.
Datek na metr kościelnej posadzki - 200 zł. Ufundowanie stacji drogi krzyżowej - kilka razy tyle. Dobre samopoczucie parafian - bezcenne. Jednak nie tylko ofiarność wiernych pozwala dziś Kościołowi wiązać koniec z końcem. Na temat finansów Kościoła katolickiego i duchownych opowiada się różne rzeczy...
Po 189 latach, parafia św. Mikołaja w Wolborzu znów jest kolegiatą.
- Prośba parafian i mieszkańców, czyli vox populi (głos ludu), odezwał się na tyle mocno, że arcybiskup Władysław Ziółek poczynił pewne starania i już swoim dekretem przywrócił nam tytuł kolegiaty - mówi ksiądz proboszcz Grzegorz Gogol.
Odnawiany jest główny ołtarz Matki Bożej Śnieżnej w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie. Prace związane z remontem zabudowań klasztornych rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. Teraz przyszła kolej na renowację świątyni.
Świetnie zachowaną, pierwotną warstwę bocznego ołtarza z jego subtelną pozłacaną polichromią odkryli pracownicy firmy konserwatorskiej podczas renowacji prowadzonej w kościele pw. św. Jacka i św. Doroty przy ul. Wojska Polskiego w Piotrkowie. Teraz obawiają się jednak, czy ksiądz za namową wiernych, na wzór pozostałych ołtarzy, nie zleci tandetnej rekonstrukcji sprowadzającej się do zamalowania autentyku i wykonania nowych złoceń.
Niewiele jest dziś wiejskich kościołów, do których sztuka sakralna, w pełnym tego słowa znaczeniu, zawitała i zachowała się do naszych czasów. Ten kościół jest bezcenny ze względu na mieszczce się wewnątrz obrazy i freski, bo są one wykonane przez jednego z czołowych polskich malarzy Młodej Polski, ucznia samego Jana Matejki, Józefa Mehoffera. Zasłynął on m.in. jako autor witraży w kolegiacie we Fryburgu w Szwajcarii.
Kościół parafialny w Wolborzu przez dwieście osiemdziesiąt jeden lat posiadał zaszczytny tytuł kolegiaty. Lokalne władze kościelne właśnie podjęły starania o jego odzyskanie. Rozmawiamy o tym z dziekanem dekanatu wolborskiego i proboszczem parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Wolborzu, ks. kan. Grzegorzem Gogolem.
Rozpoczęty w zeszłym roku remont stanął w miejscu. Wszystko przez opieszałość łódzkich urzędników. Okazuje się że w Urzędzie Marszałkowskim do tej pory nie ma kto podpisać umowy z księdzem na realizację projektu.