Artykuły do tagu: IIW

Podczas prac ziemnych znalazł pociski z II wojny światowej
Mieszkaniec gminy Rzeczyca w powiecie tomaszowskim odnalazł trzy pociski artyleryjskie pochodzących prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mężczyzna trafił na znalezisko podczas wykonywanych prac ziemnych. O swoim odkryciu natychmiast powiadomił policjantów. Saperzy którzy przyjechali na miejsce znaleźli jeszcze 50 sztuk.
Wspomnienie września 1939 roku
– Ranni leżeli wszędzie, jedni na siennikach, inni na rzuconej naprędce na podłogę kopce siana. Było ich pełno nawet na szpitalnym korytarzu. Żołnierzy i cywilów. On, młody żołnierz z pułku grodzieńskiego, który walczył na Longinówce, skonał przy mnie krzycząc: – Mamo!
Piotrkowianin obrońcą Poczty Polskiej w Gdańsku
W czasie wojny obronnej w 1939 roku piotrkowianie walczyli na różnych frontach. Jednym z nich był Konrad Guderski, tajny wysłannik Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódca obrony Polskiej Poczty w Gdańsku. Choć urodził się w Piotrkowie to raczej niewiele osób o nim tu pamięta. Zresztą trudno się dziwić, przez lata jego tożsamość była owiana tajemnicą…
Zmarł generał Stanisław Burza - Karliński
W niedzielę w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie (szpital przy ul. Roosevelta) zmarł gen. Stanisław Burza – Karliński. Miał 94 lata.
Freski, które urzekły nazistów
Okno, którego tak naprawdę nie ma, organy, które są tylko iluzją czy malarz, który nie jest tym, za którego go brano. Czym potrafi zaskoczyć najcenniejszy piotrkowski zabytek patrzącego nań widza? I gdzie szukać na dwuwymiarowej powierzchni jezuickiej polichromii trójwymiarowych zagadek, które powstały 268 lat temu i wciąż „oszukują” oczy tych, którzy nań patrzą?
Pociski, granaty i trotyl schowane w... drodze
W czwartek (23 października) o godzinie 11.20 na drodze W726 w okolicy Inowłodza, pracownicy oczyszczający teren budowy drogi ujawnili różnego rodzaju pociski, granaty oraz trotyl.
Piotrków tuż przed wybuchem II wojny światowej
70% elewacji budynków otrzymało nowe „umaszczenie” w stalowo-szarej kolorystyce. Z wieży ciśnień przy Pekinie zdjęto dach, by ustawić na niej działko przeciwlotnicze. Wieżę ciśnień przy dworcu kolejowym również uzbrojono, w cekaem...
Od kilku dni władze Radomska głowiły się, co zrobić z nietypową przeszkodą, na którą natrafiono podczas budowy ronda u zbiegu ulic Targowej i Krakowskiej. Odkopano tam bowiem zaporę przeciwczołgową z okresu II wojny światowej. Już wiadomo, że znalezisko nie zakłóci ciągłości prac. Zdaniem kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi nie ma przeciwwskazań do usunięcia przeszkody.
70 lat temu Niemcy zamordowali tam 52 osoby
To była największa egzekucja w regionie. 70 lat temu w Pieńkach Karlińskich hitlerowcy zamordowali 52 osoby.
We wtorek w Sulejowie odbył się Pierwszy Apel Pamięci zorganizowany przez Stowarzyszenie Młody Sulejów dla Pokoleń w 73. rocznicę bombardowania miasta. Spotkanie rozpoczęto minutą ciszy, którą zgromadzeni uczcili pamięć sulejowian poległych we wrześniu 1939 roku.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat