W obliczu wojny u naszych wschodnich sąsiadów piotrkowscy policjanci i pracownicy nie pozostają obojętni. Część funkcjonariuszy pełni służbę w rejonie granicy polsko-ukraińskiej. Kolejni wspomagają miejsca przejazdu obywateli Ukrainy. Policjanci zorganizowali również zbiórkę darów, które zostały przekazane do prywatnych rodzin, miejsc pobytu uchodźców oraz do magazynu starostwa powiatowego.
Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną do Polski, przyjeżdżają także do naszego regionu. Spotkanie integracyjne dla uchodźców przebywających na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica, zorganizowano w sobotę w Wolborskim Centrum Kultury.
Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają instytucjom i podmiotom odpowiedzialnym za przyjęcie uchodźców.
Dla uchodźców z Ukrainy polski rząd szykuje pomoc. Aby ją otrzymać, będą musieli posiadać numer PESEL, który nadaje się w urzędach miast i gmin. - To może powodować kolejki - ostrzegają urzędnicy.
500 miejsc dla uchodźców z Ukrainy mają przygotować władze Piotrkowa. To jednak tylko część z naszych wschodnich sąsiadów, którzy - uciekając przed wojną - schronienia szukają właśnie w Piotrkowie.
Uciekający z ogarniętej wojną Ukrainy zatrzymują się w wielu miejscach w całej Polsce. Niektórzy na pewien czas trafiają także do Piotrkowa Trybunalskiego. Dotyczy to między innymi kilkunastu rodzin zastępczych, które swój azyl znalazły w Centrum Idei ku Demokracji przy Kościele Akademickim Panien Dominikanek.
Przybywający do naszego regionu obywatele Ukrainy wciąż będą potrzebowali systematycznej i długoterminowej pomocy, dlatego pracownicy Urzędu Miasta w Sulejowie zachęcają do wzięcia udziału w zbiórkach, które w poniedziałek i wtorek (07-08.03.2022) odbędą się przy Placu Straży.
300 mieszkańców Ukrainy, uciekających przed wojną, przyjechało do województwa łódzkiego niedzielne przedpołudnie. Uchodźców do Łodzi przywiózł z Przemyśla, specjalnie po nich wysłany, pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Do Piotrkowa Trybunalskiego i regionu napływają kolejni Ukraińcy, którzy w Polsce szukają schronienia przed wojną. W związku z napływem uchodźców komunikaty w sprawie ich przyjęcia wydały piotrkowski magistrat oraz starostwo powiatowe.
Kolejna pomoc dla piotrkowian, którzy zaangażowali się w działania na rzecz osób narodowości ukraińskiej. Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego pomaga w tłumaczeniach z języka ukraińskiego.