Dwadzieścia miejsc dla uchodźców wojennych zostało przygotowanych w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszeniu. Punkt przejściowy powstał w tym miejscu, m.in. w związku z bezpośrednim sąsiedztwem trasy S-8.
O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty, w tym osoby fizyczne, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom, przybyłym do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do Polski.
Konwój pełen darów z Irlandii dojechał w piątek do Piotrkowa. Przywiezione produkty trafią do potrzebujących uchodźców, ale to nie koniec dobrych informacji. Organizatorzy chcą także zabrać uchodźców ze sobą, a władze w Irlandii oferują szeroko zakrojoną pomoc.
Polacy otworzyli serca i masowo udzielają pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Wiele osób w naszym regionie zdecydowało się również na nieodpłatne ugoszczenie uchodźców. O to, jaką formę prawną tej pomocy przyjąć, aby być w zgodzie z prawem podatkowym zapytaliśmy Joannę Gniewaszewską – Durską, naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie.
To ważna informacja dla pacjentów Ośrodka Zdrowia przy ul. Sportowej 7 w Wolborzu. Jeśli osoba zapisana tam do przychodni chce nadal być tam leczona, musi ponownie złożyć deklaracje wyboru lekarza.
Brytyjska Polonia zebrała dary, które trafią do uchodźców przebywających na terenie powiatu piotrkowskiego. W środowe popołudnie ciężarówka wypełniona darami przyjechała do magazynu darów przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach.
1061 uchodźców uciekających z Ukrainy przed wojną (stan na 17.03) znalazło schronienie w Piotrkowie. Zdecydowana większość znalazła schronienie u osób prywatnych. Miejsca dla uchodźców szykuje także Urząd Miasta.
W piotrkowskim centrum dla uchodźców zlokalizowanym w halach przy ul. Dmowskiego odbyło się nabożeństwo prowadzone przez ks. Jana Jakimiuka z cerkwi pw. Wszystkich Świętych.
Dwa samochody osobowe z napędem elektrycznym oraz dwie stacje ładowania dla tych aut – to nowe ekologiczne zakupy, które planuje piotrkowski magistrat. Na ich realizację miasto pozyskało dofinansowanie.
Obsługa obywateli Ukrainy ubiegających się o nadanie numeru PESEL, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego, zostaje wstrzymana do środy. To efekt wejścia w życie przepisów specustawy obejmujących pomocą uchodźców z terenów objętych wojną.