W sobotę przed godziną 8.00 do jednej z piotrkowskich klinik weterynaryjnych przy ul. Rzemieślniczej podrzucono 4 szczenięta. Psy umieszczone były w kartonowym pudle.
Wygląda na to, że jednak nie. O zagrożeniach związanym z ASF mówi się coraz mniej, jednak jak mówi nasz powiatowy lekarz weterynarii, problem nie zniknął (i nie zniknie) z dnia na dzień. Wręcz przeciwnie, ASF jest coraz bliżej naszego regionu. Ostatnio wirus wykryto w powiecie łowickim, niedaleko powiatu opoczyńskiego. Jeśli działania zapobiegawcze zostaną podjęte zbyt późno, nie damy rady się obronić.
Po tym, jak na polu przy fermie futrzarskiej w Michałowie znaleziono zmielone szczątki zwierząt, powiatowy lekarz weterynarii wszczął kontrolę. Paweł Śpiewak nie wyklucza złożenia zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim ostrzega przed oszustami podającymi się za inspektorów weterynaryjnych.
- Oprócz mnie pracuje tutaj trzech lekarzy weterynarii. Brakuje jeszcze trzech, czyli mamy 50% obsady - mówi Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii. Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Piotrkowie boryka się z problemami kadrowymi.
W związku z aferą związaną z nielegalnym ubojem zwierząt bez nadzoru inspekcji weterynaryjnej, skontrolowano już kilka ubojni w powiecie piotrkowskim. Wizyty powiatowego lekarza weterynarii były niezapowiedziane, zazwyczaj w godzinach nocnych. Miało to pozwolić na sprawdzenie faktycznego stanu zakładów.
W piątek 18 stycznia w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się uroczystość wręczenia Pawłowi Śpiewakowi aktu mianowania na kolejny stopień wojskowy w korpusie oficerów.
Zwierzęta są łakome, zjedzą wszystko, a potem tragedia - niestrawność w najlepszym wypadku, ale może być także zadławienie kością, które prowadzi do śmierci ulubieńca.
Policjanci z Opoczna podjęli dość nietypową interwencję. Zostali wezwani do znalezionego w polu żółwia, którego nazwali... Szybki Lopez.
Najpierw był zachwyt popularnym i tanim materiałem budowlanym, a po kilkudziesięciu latach walka z nim i całkowity zakaz stosowania w wielu krajach. Mowa oczywiście o eternicie, którego najbardziej niebezpiecznym – zagrażającym zdrowiu – składnikiem jest azbest. Na polskich dachach i elewacjach znajduje się wciąż przeszło 1,3 mld mkw płyt azbestowo-cementowych, czyli około 15 mln ton. Na wsiach więcej niż w miastach. W gminie Grabica w powiecie piotrkowskim inwentaryzacja wykazała, że łączna masa wyrobów azbestowych opiewa na wagę około 5 mln 787 tys. 144 kg.