"Biografie Sprawiedliwych" - to tytuł najnowszej publikacji poświęconej Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Swojej miejsce w tej książce zajmuje także Piotrków Trybunalski.
9 czerwca rokrocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji także piotrkowscy archiwiści przygotowali swoje propozycje, z którymi chcieli się podzielić z mieszkańcami. Połączyli to z dniem otwartych drzwi.
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to największy zryw narodowowyzwoleńczy w XIX wieku. W 160. rocznicę powstania władze Piotrkowa oddały hołd powstańcom.
6 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Darczyńcy. Wydarzenie to należy do najważniejszych „świąt archiwalnych”. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało okolicznościową wystawę, którą chce podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie gromadzą i przekazują do archiwów unikalne świadectwa naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
„Przeszłość oświetlona błyskiem magnezji” - to tytuł książki Jacka Ziętka, znanego piotrkowskiego archeologa i pracownika piotrkowskiego Archiwum Państwowego. Publikacja jest owocem wielu lat badań źródłowych dotyczących historii piotrkowskiej fotografii oraz znanych i zapomnianych atelier fotograficznych.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do udziału w święcie archiwisty. W piątek (30.09.2022) w siedzibie instytucji przy ul. Jerozolimskiej 29 odbędzie się dzień otwarty. Wszyscy miłośnicy historii będą mogli poznać pracę w archiwum i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Przewidziano m.in. grę miejską.
A to za sprawą warsztatów numizmatycznych, zorganizowanych w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. To jedna z atrakcji przygotowanych w ramach wydarzenia pod hasłem "Z historią przez wieki", które wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów.
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim od ponad 4 lat jest gospodarzem obiektów przy ul. Batorego 10. To właśnie tam swoją stałą siedzibę mają mieć jego przedstawiciele. Wszystko wskazuje na to, że prace nad adaptacją miejsca na potrzeby archiwistów niebawem ruszą. Wystartowało już natomiast postępowanie, które ma wyłonić wykonawców projektu, budowy czy utrzymania opisywanego terenu.
Trwa konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkół podstawowych. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.