TERAZ6°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

O polsko-ukraińskim sojuszu w piotrkowskim muzeum

Muzeum Piotrków Trybunalski
Muzeum Piotrków Trybunalski pon., 15 kwietnia 2019 12:52
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą czasową zatytułowaną „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski – Petlura 1920”. Ekspozycja ta została przygotowana przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie. Wystawa jest w Polsce mało znana. W 2016 roku w Sejmie odbył się jej wernisaż.
Zdjęcie
Autor: fot.: archiwum ePiotrkow.pl

Kolekcja prezentowana w salach piotrkowskiego muzeum, ukazuje skomplikowane losy współpracy polityczno-wojskowej marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury w momencie budowania się państwa polskiego i kształtowania się granic niepodległej Polski. Jest ona przykładem jednego z pozytywnych akcentów koherencji polsko-ukraińskiej.

 

Układ sojuszniczy między Polską a Ukrainą został podpisany w dniu 21 kwietnia 1920 r. Jednak rozmowy i przygotowania do niego trwały od wczesnej jesieni 1919. Dokument ten formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami, w tym m.in. ofensywę na Kijów. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy. Strony zobowiązały się także nie zawierać umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie. Sojusz kwietniowy dotyczył współdziałania militarnego przeciw bolszewikom.

 

Wystawa „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski - Peltura 1920” prezentowana będzie do końca czerwca 2019 roku.

 

Podsumowanie

    Komentarze 1

    reklama

    Dla Ciebie

    6°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio