Advertisement

"To będzie społeczno-kulturalne serce naszej gminy"

Region Piątek, 03 marca 20234
- Będziemy tu skupiali całe społeczno-kulturalne życie naszej gminy - tak o Centrum Edukacji Ekologicznej EKOSFERA mówi wójt gminy Czarnocin Roman Miksa. Nowoczesny obiekt jest już praktycznie gotowy. W piątek odbyła się konferencja, która podsumowywała realizację tego projektu.

Ładuję galerię...

Centrum Edukacji Ekologicznej EKOSFERA to jeden najważniejszych projektów w gminie Czarnocin. Jest to nowoczesny, pasywny budynek ekologiczny. Koszt jego budowy wyniósł siedem milionów złotych, ale blisko 6,5 miliona złotych władze gminy pozyskały ze źródeł zewnętrznych: środków unijnych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

 

Ekosfera posłuży jako miejsce nauki i kultury, gdzie będą się integrować mieszkańcy całej gminy. Jak podkreśla wójt Roman Miksa, w Czarnocinie brakowało takiego miejsca.

Budynek jest już skończony. Będzie on skupiał trzy instytucje: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminną Bibliotekę Publiczną  oraz Gminne Centrum Kultury. W obiekcie znalazła się ogromna sala widowiskowa, którą będziemy jeszcze doposażać. Mamy cztery mniejsze sale: konferencyjną, taneczną, artystyczną oraz wielofunkcyjną. Znajdą się także pomieszczenia dla stowarzyszeń, które działają na terenie gminy. Będziemy skupiali tu całe życie społeczno-kulturalne naszej gminy. Jest to jeden z nowocześniejszych obiektów w województwie łódzkim. Mam nadzieję, że zastosowane tu rozwiązania spowodują, że koszty utrzymania będą naprawdę niewielkie - mówił podczas konferencji Roman Miksa.

 

Na dzisiejszej konferencji gościło wielu posłów i samorządowców.  Obecny był m.in. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Potencjał regionu jest wyrażany w potencjale gmin tego regionu. Centrum Edukacji Ekologicznej EKOSFERA to inwestycja imponująca. Jest ona dobrze zaplanowana i zrealizowana, a dodatkowo sfinansowana ze środków europejskich będących w dyspozycji województwa łódzkiego. Przez wiele pokoleń będzie ona służyć mieszkańcom gminy Czarnocin, powiatu piotrkowskiego, ale i całego województwa. Ten budynek daje nowe możliwości dla mieszkańców - mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba. 

Ekosfera jest pasywnym budynkiem ekologicznym. Co to konkretnie oznacza? O to zapytaliśmy Adama Dzidę z  Zakładu Analiz Środowiskowych "Ekoprecyzja", który był gościem piątkowej konferencji. 

Budynek pasywny to budynek, który nie musi być aktywnie ogrzewany. Wszystkie cechy związane z jego usytuowaniem, orientacją w przestrzeni, bryłą, konstrukcją czy zastosowanymi materiałami sprowadzają się do ukierunkowania na samowystarczalność energetyczną. Dostajemy za to wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim niskie zużycie energii, nawet do ośmiu razy mniej niż budynek wybudowany w tradycyjnej technologii. W takich budynkach panuje bardzo przyjemna temperatura, która jest osiągana w dużej mierze przez energię emitowaną przez słońce. Dodatkowo panuje tu sprzyjający zdrowy mikroklimat - przekonywał Adam Dzida. 

W najbliższych miesiącach do nowego budynku będą przeprowadzały się kolejne instytucje, a oficjalne otwarcie Ekosfery zaplanowano na 16 września.  

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

PSL ~PSL (Gość)04.03.2023 21:08

Brawo panie wójcie za dobrą pracę i współpracę z samorządem wojedztwa, a gdzie partia ludowa

20


Tobi95 ~Tobi95 (Gość)03.03.2023 23:19

Zd nr 26 wójt gminy aleksandrów myśli dlaczego budynek gminego centrum kultury w starej jest cały czas zamknięty...

10


marszałek ~marszałek (Gość)03.03.2023 20:57

A wójta z Będkowa nie było??? Zazdrosny?

20


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)03.03.2023 16:13

Najbardziej podobają się mi zdjęcia nr 18 i 28.

12


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat