Nie wykluczam zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia instytucji sądów pokoju - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia zespołu ds. projektu regulacji wprowadzającej tę instytucję. Szef zespołu prof. Piotr Kruszyński ocenił, że jest szansa, by projekt powstał przed końcem roku.
Nikola Dytrych i Patrycja Wochna potwierdziły przynależność do ścisłej krajowej czołówki. Obie zapaśniczki AKS ponownie stanęły na podium mistrzostw Polski juniorek, które odbyły się w Chełmie.
Klub radnych PiS w Piotrkowie, zwrócił się do magistratu z prośbą o możliwość ustawienia na terenie miasta tzw. Piotrkowskiego Serca Pomocy. Można byłoby wrzucać do niego plastikowe nakrętki. Dzięki temu każdy mógłby pomóc osobom potrzebującym.
Hotele spełniają wszelkie rygory sanitarne, są bezpiecznymi miejscami, należy więc je otworzyć na długi weekend majowy - uważa Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Dodał, że jeśli rząd nie otworzy hoteli na majówkę, Polacy wyjadą za granicę.
Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 18 kwietnia, uczniowie i wychowankowie nadal będą mieli zajęcia w formie zdalnej - weszło w życie rozporządzenie przedłużające ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych.
W związku z przypadającym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim - Oddział Muzeum w Polichnie, przygotowało wystawę pn.: „Katyń – pro memoria”. Ze względu na warunki epidemiologiczne ma ona postać ekspozycji planszowej, dostępnej do zwiedzania na wolnym powietrzu przy Placu Zamkowym 4, nieopodal siedziby Muzeum. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od kwietnia 2021 roku
By opisać budynki Wielkiej i Małej Synagogi należy cofnąć się do czasów, gdy w Piotrkowie powstała gmina żydowska, powołana w 1679 roku na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. To jej staraniami 10 lat później we wschodniej części miasta, zwanej wtedy Wielką Wsią, stanęła bóżnica i sąsiadujący z nią kirkut, czyli cmentarz żydowski. Choć trzeba pamiętać, że Żydzi osiedlili się w Piotrkowie o wiele wcześniej, tworząc swoje małe miasteczko, co jest zresztą tematem na osobny artykuł. A my wróćmy do Synagogi...
Noc z soboty (10.04) na niedzielę nie należała do spokojnych dla piotrkowskich strażaków. Około godziny 1.00 w nocy zaczęła się seria podpaleń altanek śmietnikowych. Płonęły śmietniki w obrębie ulic 9 maja, Słowackiego i Kołłątaja.
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego odwiedzili miejsca pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, znajdujące się na ziemi łódzkiej. W naszym regionie kwiaty, z okazji 11. rocznicy tej tragedii, składał wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Piotrkowski klub Konfederacji zorganizował w sobotę (10.04) konferencję prasową, w ramach której jego przedstawiciele zwrócili uwagę m.in. na zapaść służby zdrowia w Polsce czy wpływ koronawirusa na funkcjonowanie społeczeństwa. Członkowie ugrupowania poinformowali też, że postanowili przyłączyć się do projektu pn. "Otwieramy gospodarkę".