Advertisement

Artykuły do tagu: historia

Pomnik
Zakończyła się renowacja pomnika upamiętniającego bitwę stoczoną pod Piotrkowem w trakcie kampanii wrześniowej. Miejsce patriotycznych wspomnień znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91, tuż przy skręcie w ul. Eryka.
O wieży trybunalskiej w Piotrkowie
Wieża trybunalska większości dzisiejszych mieszkańców Piotrkowa kojarzy się przede wszystkim z wyróżnieniem przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Tymczasem ta nazwa nie jest dziełem przypadku, a sama wieża przez setki lat górowała nad naszym miastem.
Uczyli się poprzez zabawę
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 , czyli popularnym "Ekonomiku" odbyła się "ciekawa lekcja historii". Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w rozgrywce, która ma służyć przedstawieniu w atrakcyjnej dla ucznia formie historii II wojny światowej w kon­tekście udziału polskich formacji zbrojnych.
W Piotrkowie będzie Marsz Niepodległości
11 listopada będziemy świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Piotrkowie tradycyjnie będzie msza święta w intencji ojczyzny, ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa oraz przemówienie prezydenta miasta i składanie kwiatów przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza. Dodatkowo, ulicami Piotrkowa przejdzie Marsz Niepodległości.
Konferencja naukowa „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Konferencja naukowa poświęcona historii Wolborza
Naukowcy badający historię i regionaliści spotkali się z widownią w Wolborzu, aby opowiedzieć o historii miasta i zaprezentować nowa publikacje wydaną z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.
Ogólnopolska wystawa już w Piotrkowie
Mieszkańcy Piotrkowa już od środy (18.10) mogą zapoznawać się z wystawą 'Historia dokumentem pisana”. Ekspozycja opracowana jest przez sieć Archiwów Państwowych, która wędruje po polskich miastach od sierpnia ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na Piotrków.
Piotrkowskie archiwum świętowało z młodzieżą
30 września obchodzony jest w całej Polsce Dzień Archiwisty. To święto ustanowione przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku. Z tej właśnie okazji w piątek (29.09.2023), piotrkowskie archiwum zaprosiło w swoje progi młodzież, by zapoznać ją ze swoją pracą - między innymi poprzez rozrywkę.
Przenieśli się w czasy powstania styczniowego
Kolejna Gra Miejska w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowana przez Stowarzyszenie HARC we współpracy z piotrkowskim Archiwum Państwowym za nami. Tym razem wzięło w niej udział ponad sto osób, którym niestraszne były historyczne zagadki. Uczestnicy podkreślali, że organizacja tegorocznej zabawy stała na wysokim poziomie, między innymi przez wzgląd na staranne przygotowania wielu osób.
Upamiętnią ważną rocznicę
Wspólnie oddadzą hołd ofiarom bombardowania Sulejowa. W poniedziałek, 4 września, odbędą się obchody 84. rocznicy tego tragicznego wydarzenia. W 1939 r. w wyniku niemieckich nalotów zginęło 700 osób, a miasto zostało zniszczone w ponad 80%.
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat