W Spale odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego Ludowych Zespołów Sportowych. 1 miejsce wśród powiatów przypadło powiatowi piotrkowskiemu, 3 miejsce wśród rad gminnych zajął Sulejów, a 8 miejsce w rywalizacji sportowców zajął Mateusz Bernatek (AKS Piotrków). W kategorii szkoły ponadpodstawowe 1 lokata przypadła ZS CKZ w Bujnach, a wśród podstawówek wygrała SP w Łękach Szlacheckich.
Województwo Łódzkie zajęło trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej podczas XXVII Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych jakie odbyły się w dniach 29-31 sierpnia w Spale. Wygrało kujawsko – pomorskie.
Kolorowy korowód, pyszności kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego województwa a przede wszystkim dobra zabawa. Tak minęła dożynkowa niedziela (18.08.2024) w Spale, gdzie powrócono do przedwojennej tradycji celebrowania święta plonów. Na zakończenie dożynek dla zgromadzonych gości wystąpili Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski. Koncerty młodych wykonawców przyciągnęły tłumy fanek i fanów, także spoza województwa łódzkiego.
Podczas tegorocznych dożynek wojewódzkich w Spale koła gospodyń wiejskich z całego regionu przygotowały 24 zachwycające wieńce, które przyozdobiły ołtarz podczas mszy polowej. Tradycyjnie wszystkie wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Trzecie miejsce zdobył wieniec KGW Kogiel Mogiel z Rajska Małego w pow. piotrkowskim. Wygrał wieniec z KGW Sikucin z powiatu zduńskowolskiego.
Wracamy do tradycji, a dożynki wracają do Spały! Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się 18 sierpnia. – Wracamy do wspaniałej, przedwojennej tradycji celebrowania święta plonów – mówi marszałek Joanna Skrzydlewska, która zaprasza do udziału w dożynkach wszystkich mieszkańców Łódzkiego.
Dawid Kwiatkowski oraz Oskar Cyms wystąpią w czasie tegorocznych dożynek wojewódzkich. Impreza, na którą władze Łódzkiego zapraszają całe rodziny w tym roku odbędzie się w Spale 18 sierpnia.
Przed kilkoma miesiącami zachęcaliśmy do odwiedzenia niemal bliźniaczego obiektu – bunkru kolejowego w Konewce. I choć wiele między nimi podobieństw, to jednak jest jedna zasadnicza różnica. Bunkier w Jeleniu stoi zapomniany, w przeciwieństwie do obiektu w Konewce, który zagospodarowano i przygotowano tak, by turyści nie wyjeżdżali zawiedzeni.
Tym razem znów zapraszamy do krótkiej wycieczki do Spały. Poza wieloma atrakcyjnymi miejscami uwagę odwiedzających to miejsce zwraca, przypominająca zakopiańskie kościółki, drewniana kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Dziś proponujemy zgłębić historię tego miejsca.
Już po raz 22. w Spale odbędzie się Hubertus, czyli święto myśliwych, leśników, jeźdźców i łowczych. Odbywa się rokrocznie na zakończenie sezonu polowań. Zazwyczaj termin jest zbliżony do 3 listopada, kiedy to przypada dzień św. Huberta, patrona myśliwych.
W Spale odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych. 2000 zawodniczek i zawodników ze wszystkich województw rywalizowało w kilkunastu konkurencjach. To największa impreza LZS w kraju.