Łódzkie z rekordowym budżetem

Urząd Marszałkowski w ŁodziŁódzkie Poniedziałek, 23 grudnia 202433
To będzie dobry czas dla regionu i jego mieszkańców. Województwo Łódzkie będzie miało rekordowy budżet. Radni Sejmiku podczas ostatniej tegorocznej przyjęli uchwałę budżetową na 2025 rok.

Ładuję galerię...

W 2025 roku dochody Województwa Łódzkiego wyniosą prawie 2 mld 88 mln złotych. Około 66% tej kwoty stanowić będą wpływy z podatków CIT, PIT i subwencji. Tylko na realizację zadań w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021 – 2027 jest ponad 435 mln złotych.

Jest to budżet prorozwojowy i bezpieczny, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców Województwa Łódzkiego. Staraliśmy się, żeby to był budżet zrównoważonego rozwoju, tak aby każdy mieszkaniec, bez względu na to, w której części regionu zamieszkuje, czuł się tak samo ważny z punktu widzenia Urzędu Marszałkowskiego i samorządu Województwa Łódzkiego – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego.

W 2025 roku szykują się też rekordowe wydatki. Będą kształtować się na poziomie ponad 2 mld 178 mln złotych, czyli o 136 mln złotych więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 813 mln złotych pójdzie na zadania związane z transportem. To na przykład realizacja przewozów przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, pieniądze na organizację lokalnej komunikacji autobusowej czy remonty dróg wojewódzkich.


Aż 163 mln złotych przeznaczonych zostanie na ochronę zdrowia, czyli m.in. inwestycje w placówkach medycznych oraz zakup nowoczesnej aparatury i ambulansów. Pieniądze pozwolą na przykład na modernizację oddziałów szpitala im. Kopernika w Łodzi czy budowę Łódzkiego Centrum Neuropsychiatrii.

Dzisiaj, w okresie świątecznym wszyscy życzymy sobie zdrowia. Cieszymy się, że przy wsparciu tych środków będziemy mogli poprawiać infrastrukturę medyczną czy prowadzić działania profilaktyczne, które pozwolą mieszkańcom regionu funkcjonować w zdrowiu. Nie zapominamy przy tym o dobrostanie psychicznym, który jest równie ważny, jak fizyczne samopoczucie – mówił Piotr Wojtysiak, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

W przyszłym roku Województwo Łódzkie wyda 152 mln złotych na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. To m.in. pieniądze na budowę Centrum Edukacji Muzycznej w dawnym kinie Bałtyk, modernizację Teatru Wielkiego i Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi czy rozbudowę Muzeum Sztuki. W budżecie Województwa Łódzkiego są też środki na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich zabytków w regionie.


W nowym budżecie Województwa Łódzkiego nie zabraknie pieniędzy na wsparcie przedsiębiorczości.

Nasze ambitne plany odczują na pewno osoby prowadzące firmy, ponieważ dla nich w Centrum Obsługi Przedsiębiorcy będzie czekało 135 mln złotych, chcemy przeznaczyć też 114 mln złotych na pożyczki i wsparcie działalności gospodarczej. Dodatkowo przeznaczamy około 100 mln złotych na gospodarkę komunalną, ochronę środowiska i rozwój zielonej infrastruktury – będziemy realizować inwestycje, regulować granice parków krajobrazowych i tworzyć plany ochrony naszej bezcennej przyrody – mówiła Agnieszka Ryś, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Ponad 131 mln złotych przeznaczonych zostanie na oświatę i wychowanie. 105 mln złotych trafi na zadania związane z pomocą i polityką społeczną.

Mamy rekordowe nakłady na edukację i politykę społeczną. W nadchodzącym roku będziemy kierować nasze działania zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Nasze Centra Rozwoju Edukacji mają bardzo ciekawą ofertę dla różnych instytucji Województwo Łódzkie wyda o 150 tys. złotych więcej, bo aż 450 tys. na stypendia dla zdolnych uczniów i studentów. Tworzymy też Branżowe Centra Umiejętności – każde z nich to ponad 12 mln złotych, jeśli chodzi o inwestycje. Dzięki zwiększonym nakładom budżetowym będziemy mieli też szeroką ofertę dla seniorów – mówi Artur Ostrowski, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

W budżecie Województwa Łódzkiego na 2025 rok jest też ponad 61 mln złotych na rolnictwo.

Drogi dojazdowe do pól, granty sołeckie, koła gospodyń wiejskich, świetlice i remonty – tereny wiejskie regionu czekają duże inwestycje. Mamy w budżecie potężne środki na działania, które, jak wierzymy, zostaną przyjęte z zadowoleniem przez mieszkańców – mówi Artur Bagieński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Rok 2025 w Łódzkiem będzie też wyjątkowo optymistyczny pod względem wysokości deficytu. Wyniesie on zaledwie 4% wydatków i w całości zostanie pokryty z niewykorzystanych środków i nadwyżki z ubiegłych lat. Systematycznie maleje też zadłużenie – na koniec 2025 roku będzie to jedynie 80 mln złotych. Dodatkowo w projekcie budżetu nie ma planów dotyczących zaciągania nowych zobowiązań.


Sejmik Województwa Łódzkiego uchwalił budżet na 2025 rok podczas ostatniej sesji w 2024 roku, czyli 23 grudnia. Za przyjęciem projektu uchwały budżetowej było 17 z 33 radnych.


Zainteresował temat?

0

8


Zobacz również

reklama

Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

obiektywny ~obiektywny (Gość)28.12.2024 16:21

Skąd się niby biorą te dochody ? Czy to władze wypracowały i teraz się chwalą , czy ich praca polega tylko na dzieleniu ?

10


go?ć_obserwator ~go?ć_obserwator (Gość)24.12.2024 18:12

Klej czasu upłynie że PSL rozwali wszystko ?

21


Okook ~Okook (Gość)23.12.2024 23:51

Spore te wydatki na komunikację. Jeżeli generuje ona tak duże straty to może należało by przeanalizować zasadność takich wydatków. Te linie autobusowe utworzone przez urząd Marszałkowski wożą powietrze bo są niedostosowane do lokalnych warunków. Często mam okazję obserwować autobus na jedne z takich linii i często widzę jak jedzie kompletnie pusty.

72


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)23.12.2024 22:41

Delikatnie chciałem zauważyć, że rekordowe budżety to nie znak dobrobytu, ale ślad wysokiej inflacji w Polsce. Wysoka inflacja została nakręcona przez PiS w 2020r. poprzez puste wydatki i masowy dodruk pieniądza. Szczyt inflacji przypadł na lata 2022-2023. Teraz jest lepiej bo inflacja jest w granicach 5%, ale to i tak daleko do zakładanych 2,5 %. Rosną płace, to i rosną budżety, bo spora część każdego budżetu to nic innego niż wynagrodzenia. Np. ok. 50% budżetu na oświatę to wynagrodzenia samych tylko nauczycieli. Stąd większe budżety wcale nie muszą być lepsze od tych niższych, jeśli lwia ich część to wynagrodzenia czyli koszty stałe. Lepszym wskaźnikiem by były planowane inwestycje.

72


DonaldZbawiciel ~DonaldZbawiciel (Gość)25.12.2024 10:25

A Polska z rekordowym deficytem jak i również Łódź ale co tam trza zrobić fotkę i pochwalić się rekordowymi wydatkami gdy w kasie pusto no i uśmiech najważniejszy przy obecnej władzy.

20


Reniek ~Reniek (Gość)23.12.2024 23:07

Może w gminie Sulejów zrobią kanalizację sanitarna oraz wodna bo w gminie Wolbórz prawie każda wioska ma np lubiaszow

21


kgw ~kgw (Gość)24.12.2024 13:03

Tylko skończcie już z rozdawaniem kasy na KGW, tam juz nie wiedzą ile garnków mają i kiecek, myślę że czas najwyższy na bardziej konieczne wydatki. Choćby kluby sportowe i młodzież

30


Piotrkowianin Piotrkowianinranga24.12.2024 13:26

Rozumiem, że będzie w końcu remont DW716 na odcinku Piotrków Trybunalski - Moszczenica?

00


Jan Talarek ~Jan Talarek (Gość)24.12.2024 14:02

Dobrze, zobaczymy jak to się przełoży na rzeczywistość, bo przed turniejem to i Polska mistrzem świata.

40


Marcus ~Marcus (Gość)24.12.2024 11:35

Najedzeni i napici, oczywiście zrównoważono.
Pro rozwojowo mazanie sprayem odblaskowym, a wypadki coraz częściej.
Aloes nie uleczy raka, mimo że jest prozdrowotny (a może?...)

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat