Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Bunkier kolejowy w Jeleniu

Łódzkie Niedziela, 26 lutego 20238
Przed kilkoma miesiącami zachęcaliśmy do odwiedzenia niemal bliźniaczego obiektu – bunkru kolejowego w Konewce. I choć wiele między nimi podobieństw, to jednak jest jedna zasadnicza różnica. Bunkier w Jeleniu stoi zapomniany, w przeciwieństwie do obiektu w Konewce, który zagospodarowano i przygotowano tak, by turyści nie wyjeżdżali zawiedzeni.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Obiekt w miejscowości Jeleń jest położony w środku lasu, na południowy wschód od Tomaszowa Mazowieckiego i zaledwie 7 km od Spały. Nie jest łatwo go odnaleźć, ale z pewnością pomocni okażą się okoliczni mieszkańcy, którzy wskażą drogę. Jest to jeden z czterech schronów kolejowych, jaki Niemcy wybudowali w Polsce w czasie II wojny światowej. Dwa z nich znajdują się koło Tomaszowa, a pozostałe dwa ulokowano w województwie podkarpackim.

 

Bunkier kolejowy w Jeleniu był częścią kompleksu zwanego „Anlage Mitte” i miał służyć jako ochrona dla specjalnych pociągów, które pełniły rolę ruchomych ośrodków dowodzenia. Schrony zaś miały zostać wykorzystane podczas ataku hitlerowców na ZSRR. Ich budowa rozpoczęła się wiosną 1940 roku, a do prac budowlanych zatrudniono blisko 1,5 tysiąca osób (głównie Niemców i Austriaków), a z czasem liczbę pracowników podwojono sprowadzając do wznoszenia bunkrów także Włochów. Polacy byli zatrudniani jedynie do wykonywania robót pomocniczych i do transportu, aby nie zobaczyli za wiele z tego, co miało pozostać tajemnicą. Wszak lokalizacja była utajniona, a same obiekty budowano tak, by nie dało się ich zauważyć z powietrza. Podobnie jak schron w Konewce, tak i ten w Jeleniu, nie doczekał się realizacji niemieckich planów. Żaden superpociąg nie wjechał do schronu, a cała budowla służyła później przez krótki czasu jako magazyn.

 

Schron kolejowy w Jeleniu mierzy około 350 metrów długości i 9 metrów wysokości. Jednak nie powstał na prostym odcinku. Po wejściu do środka będziemy poruszać się łukiem kierowanym w lewo. Co kilka kroków łatwo dostrzec wewnątrz znajdujące się po bokach pomieszczenia dla obsługi, które urozmaicają wędrówkę po zapomnianym torowisku.

 

Obiekt jest dostępny do zwiedzania bezpłatnie. Jednak na czas zagłębiania się w jego wnętrze, warto wyposażyć się w latarki. Przydadzą się także podczas zwiedzania znajdujących się w pobliżu schronu pomieszczeń i budynków technicznych, których pozostałości dopełniają krajobraz tego miejsca. Niestety obiekt ten jest zniszczony nie tylko przez czas, ale i przez wandali. Wewnątrz bunkra znajduje się także sporo śmieci i potłuczonych butelek. Jednak pomimo tego, jest to miejsce warte bliższego poznania.

 

Warto wiedzieć, że bunkier kolejowy w Jeleniu został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Na tą decyzję pasjonaci wojennej historii czekali 8 lat, a ich marzenie spełniło się w 2021 roku.

 

Zachęcamy też do zapoznania się z opisem wspomnianego już bliźniaczego schronu kolejowego w Konewce, gdzie znajduje się więcej informacji na temat historii i wykorzystania obu obiektów. Poczytajcie klikając w ten link.


Zainteresował temat?

7

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazimierz ~Kazimierz (Gość)26.02.2023 16:57

Proponuję udać się do marszałka Ziemby z tym tematem, może coś wymyśli.

02


Tyra ~Tyra (Gość)26.02.2023 21:33

Super miejsca takiekie jak konewka czy jeleń szkoda że nikt nie szanuje tego lepiej wygląda zboczone jak dobre takie czasy

10


Szumi ~Szumi (Gość)26.02.2023 18:03

A nie śmierdzi tam rybami. Byłem w bunkrze w Jeleniu jak Centrala Rybna miała tam magazyn. Woń z cieknących beczek ze śledziami była jedyna w swoim rodzaju. :-)

20


Oinu ~Oinu (Gość)26.02.2023 12:40

Szkoda pieniędzy na konewkę nic ciekawego tam nie ma

04


Twójstaryalejary ~Twójstaryalejary (Gość)26.02.2023 08:19

Ciekawe co zostanie po naszych włodarzach, skromnie podejrzewam iż same dziury na Roosevelta i Żelaznej

70


stefan ~stefan (Gość)26.02.2023 10:33

wcale nie tak ciezko go znaleźć w dzisiejszych czasach jest zaznaczony na mapach gugla ;]
druga rzecz ze koł osamego bunkra przebiega asfaltowa droga.....
mozna tez do niego dotrzec starym sladem po torowsiku
polecam fajna miejscówka

50


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat