Odkrywamy znane i nieznane - Bunkier kolejowy w Jeleniu

Łódzkie Niedziela, 26 lutego 20238
Przed kilkoma miesiącami zachęcaliśmy do odwiedzenia niemal bliźniaczego obiektu – bunkru kolejowego w Konewce. I choć wiele między nimi podobieństw, to jednak jest jedna zasadnicza różnica. Bunkier w Jeleniu stoi zapomniany, w przeciwieństwie do obiektu w Konewce, który zagospodarowano i przygotowano tak, by turyści nie wyjeżdżali zawiedzeni.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Obiekt w miejscowości Jeleń jest położony w środku lasu, na południowy wschód od Tomaszowa Mazowieckiego i zaledwie 7 km od Spały. Nie jest łatwo go odnaleźć, ale z pewnością pomocni okażą się okoliczni mieszkańcy, którzy wskażą drogę. Jest to jeden z czterech schronów kolejowych, jaki Niemcy wybudowali w Polsce w czasie II wojny światowej. Dwa z nich znajdują się koło Tomaszowa, a pozostałe dwa ulokowano w województwie podkarpackim.

 

Bunkier kolejowy w Jeleniu był częścią kompleksu zwanego „Anlage Mitte” i miał służyć jako ochrona dla specjalnych pociągów, które pełniły rolę ruchomych ośrodków dowodzenia. Schrony zaś miały zostać wykorzystane podczas ataku hitlerowców na ZSRR. Ich budowa rozpoczęła się wiosną 1940 roku, a do prac budowlanych zatrudniono blisko 1,5 tysiąca osób (głównie Niemców i Austriaków), a z czasem liczbę pracowników podwojono sprowadzając do wznoszenia bunkrów także Włochów. Polacy byli zatrudniani jedynie do wykonywania robót pomocniczych i do transportu, aby nie zobaczyli za wiele z tego, co miało pozostać tajemnicą. Wszak lokalizacja była utajniona, a same obiekty budowano tak, by nie dało się ich zauważyć z powietrza. Podobnie jak schron w Konewce, tak i ten w Jeleniu, nie doczekał się realizacji niemieckich planów. Żaden superpociąg nie wjechał do schronu, a cała budowla służyła później przez krótki czasu jako magazyn.

 

Schron kolejowy w Jeleniu mierzy około 350 metrów długości i 9 metrów wysokości. Jednak nie powstał na prostym odcinku. Po wejściu do środka będziemy poruszać się łukiem kierowanym w lewo. Co kilka kroków łatwo dostrzec wewnątrz znajdujące się po bokach pomieszczenia dla obsługi, które urozmaicają wędrówkę po zapomnianym torowisku.

 

Obiekt jest dostępny do zwiedzania bezpłatnie. Jednak na czas zagłębiania się w jego wnętrze, warto wyposażyć się w latarki. Przydadzą się także podczas zwiedzania znajdujących się w pobliżu schronu pomieszczeń i budynków technicznych, których pozostałości dopełniają krajobraz tego miejsca. Niestety obiekt ten jest zniszczony nie tylko przez czas, ale i przez wandali. Wewnątrz bunkra znajduje się także sporo śmieci i potłuczonych butelek. Jednak pomimo tego, jest to miejsce warte bliższego poznania.

 

Warto wiedzieć, że bunkier kolejowy w Jeleniu został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Na tą decyzję pasjonaci wojennej historii czekali 8 lat, a ich marzenie spełniło się w 2021 roku.

 

Zachęcamy też do zapoznania się z opisem wspomnianego już bliźniaczego schronu kolejowego w Konewce, gdzie znajduje się więcej informacji na temat historii i wykorzystania obu obiektów. Poczytajcie klikając w ten link.


Zainteresował temat?

7

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazimierz ~Kazimierz (Gość)26.02.2023 16:57

Proponuję udać się do marszałka Ziemby z tym tematem, może coś wymyśli.

02


Tyra ~Tyra (Gość)26.02.2023 21:33

Super miejsca takiekie jak konewka czy jeleń szkoda że nikt nie szanuje tego lepiej wygląda zboczone jak dobre takie czasy

10


Szumi ~Szumi (Gość)26.02.2023 18:03

A nie śmierdzi tam rybami. Byłem w bunkrze w Jeleniu jak Centrala Rybna miała tam magazyn. Woń z cieknących beczek ze śledziami była jedyna w swoim rodzaju. :-)

20


Oinu ~Oinu (Gość)26.02.2023 12:40

Szkoda pieniędzy na konewkę nic ciekawego tam nie ma

04


Twójstaryalejary ~Twójstaryalejary (Gość)26.02.2023 08:19

Ciekawe co zostanie po naszych włodarzach, skromnie podejrzewam iż same dziury na Roosevelta i Żelaznej

70


stefan ~stefan (Gość)26.02.2023 10:33

wcale nie tak ciezko go znaleźć w dzisiejszych czasach jest zaznaczony na mapach gugla ;]
druga rzecz ze koł osamego bunkra przebiega asfaltowa droga.....
mozna tez do niego dotrzec starym sladem po torowsiku
polecam fajna miejscówka

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat