Ciasta od Szymańskiego i Zomera, prezenty od Krechowieckiego i Soczka, markowe wina ze składu Rogójskiego, a książki z księgarni Kolińskiego i Pacewicza. Jak do świąt przygotowywali się piotrkowianie w okresie gubernialnym? Gdzie i w co się zaopatrywali? Wreszcie, jak spędzano święta Bożego Narodzenia w stolicy Guberni Piotrkowskiej?
Początkowo był miejscem pochówku zmarłych na cholerę. Z czasem stał się główną nekropolią miasta. Ostatnie miejsce spoczynku znaleźli tu i zwykli piotrkowianie, i obywatele wielce zasłużeni dla naszego miasta i kraju – oficerowie Wojska Polskiego, dawni powstańcy, lokalni notable, ludzie kultury i nauki czy filantropi. Z racji oryginalnych i zabytkowych nagrobków nazywany jest także piotrkowskimi Powązkami. I jak każde takie miejsce kryje on wiele tajemnic…
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie zaprasza w najbliższą niedzielę na spacer poświęcony historii żydowskich cmentarzy.
Trwa szósty dzień Tygodnia Antoniańskiego w Tomaszowie Mazowieckim - w uroczystościach związanych z ustanowieniem świętego Antoniego Padewskiego patronem miasta i powiatu tomaszowskiego wzięli dziś udział między innymi wicepremier Piotr Gliński oraz metropolita łódzki arcybiskup Marek Jędraszewski, który odprawił uroczystą mszę i wygłosił homilię.
Koncert Piotra Rubika z Chórem i Orkiestrą odbędzie się w Tomaszowie w ramach Tygodnia Antoniańskiego.
W sobotę 11 czerwca w godzinach 9.00 - 13.00 z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy odbędzie się zbiórka krwi w piotrkowskim Punkcie Pobrań przy ulicy Słowackiego 74.
W miniony weekend w Łódzkim Domu Kultury świętowano Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką – 45. „Świerszczykowe Wierszyki”. W tegorocznych eliminacjach do organizowanych w ramach projektu konkursów wzięło udział ponad 3000 dzieci. W finale konkursu recytatorskiego przesłuchano ponad 150 młodych wykonawców, a do finału konkursów plastycznych przeszło ponad 250 prac. Jak mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK, tegoroczna edycja obchodów Wojewódzkiego Dnia Dziecka zakończyła się dużym sukcesem, bowiem wzięły w niej dzieci ze wszystkich powiatów województwa łódzkiego. A jeszcze cztery lata temu w projekcie „Świerszczykowe Wierszyki” brały udział dzieci z zaledwie 16 gmin położonych wokół Łodzi.
„Straż pożarna wczoraj i dziś” - pod takim hasłem w Wolborzu zorganizowano w sobotę Powiatowy Dzień Strażaka. Na terenie Stada Ogierów w Bogusławicach odbyły się m.in. pokazy zabytkowego sprzętu i specjalistycznych grup ratowniczych PSP.
76 studentów I roku Wydziału Pielęgniarstwa WSPS wzięło udział w uroczystości czepkowania, która odbyła się wczoraj, 13 maja, w sali widowiskowej piotrkowskiego Domu Nauczyciela. Studentki otrzymały białe czepki, studenci przypinki w kształcie pielęgniarskiego czepka. Gościem honorowym ceremonii była Wacława Kamieńska, nestorka polskiego pielęgniarstwa, odznaczona Medalem Florence Nightingale.
To historia niezwykła, jakich wiele mogło się zdarzyć podczas II wojny światowej. Rodziny były bowiem rozdzielane i często nigdy się już nie spotkały. Jedni ginęli, inni trafiali w różne regiony świata. Żydowska rodzina Bełzów przeszła prawdziwą gehenną na ziemiach polskich, w większości zakończoną tragicznie. My opowiemy o dwóch braciach i ich rodzinach. Historię tę opisał niedawno dziennik „Washington Post”.