Advertisement

Gry, zabawy i nagrody w Łódzkim Domu Kultury

ePiotrkow Czwartek, 02 czerwca 201631260
W miniony weekend w Łódzkim Domu Kultury świętowano Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką – 45. „Świerszczykowe Wierszyki”. W tegorocznych eliminacjach do organizowanych w ramach projektu konkursów wzięło udział ponad 3000 dzieci. W finale konkursu recytatorskiego przesłuchano ponad 150 młodych wykonawców, a do finału konkursów plastycznych przeszło ponad 250 prac. Jak mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK, tegoroczna edycja obchodów Wojewódzkiego Dnia Dziecka zakończyła się dużym sukcesem, bowiem wzięły w niej dzieci ze wszystkich powiatów województwa łódzkiego. A jeszcze cztery lata temu w projekcie „Świerszczykowe Wierszyki” brały udział dzieci z zaledwie 16 gmin położonych wokół Łodzi.

Ładuję galerię...

    28 i 29 maja Łódzki Dom Kultury należał do dzieci. Do Łodzi przyjechali mali artyści z całego regionu, aby wziąć udział w finale 45. edycji „Świerszczykowych Wierszyków” - jednego z najbardziej rozpoznawalnych konkursów recytatorskich w województwie. Imprezie towarzyszyło rozstrzygnięcie trzech konkursów plastycznych: „Mały Przyrodnik”, „Ekologia w moim domu” i konkursu na ilustrację do bajki ekologicznej Jolanty Horodeckiej-Wieczorek „O Myszce, Burku i Kiszonym Ogórku, czyli Świerszczykowe wierszyki”. Książka została wydana przez Kwadraturkę - młodszą siostrę Kwadratury – oficyny od lat wydającej książki poetyckie w Łódzkim Domu Kultury. Misją Kwadraturki jest rozpowszechnianie wartościowej literatury dla dzieci. Podczas finałowego weekendu odbywały się także warsztaty plastyczne i teatralne, a Teatr California (Łódzki Dom Kultury) przygotował dla finalistów i ich rodziców spektakl „Przygody Pędrka Wyrzutka”.
   Tegoroczne „Świerszczykowe Wierszyki” kontynuowały ideę połączenia sztuki i literatury z edukacją ekologiczną. Projekt, podobnie jak w roku ubiegłym, został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a wiceprezes Funduszu Andrzej Czapla wziął udział w uroczystości wręczenia nagród. Na uroczystej gali pojawili się także marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który objął imprezę honorowym patronatem oraz Małgorzata Kowalska – dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
    W tym roku Grand Prix w konkursie recytatorskim otrzymali: Nina Polit (Koźle), Filip Gałaj (Łódź), Maja Gawłowska (Łódź), Maria Kucharska (Konstantynów Łódzki), Nikola Kędziora (Popów Głowieński), Jędrzej Górniak (Bukowiec), Hanna Barczak (Skierniewice), Maria Janyska (Zgierz), Otylia Marciniak (Głowno) i Oliwier Gładys (Głowno).
    W konkursie na ilustrację do bajki ekologicznej nagrodzeni zostali: Natalia Wysocka (Piotrków Trybunalski), Karolina Olszyńska (Ujazd), Weronika Lis (Opoczno), Agata Zięba (Opoczno), Marcel Ratajczyk (Ujazd), Maciek Witczak (Ujazd), Roksana Malej (Opoczno), Artur Czyżewski (Wiśniowa Góra), Patryk Kuśmierski (Piotrków Trybunalski).
    Grand Prix w konkursie plastycznym „Ekologia w moim domu” zdobył Franciszek Witczak (Zduńska Wola) za pracę powstałą we współautorstwie z siostrą Marianną i rodzicami. Natomiast nagrodę Grand Prix w konkursie plastycznym „Mały Przyrodnik” otrzymała Zuzanna Zając (Tomaszów Mazowiecki) i to właśnie jej praca będzie tłem plakatu przyszłorocznej, 46. edycji „Świerszczykowych Wierszyków”. Laureatom nagrody wręczali dyrektor ŁDk Jacek Sokalski i Andrzej Czapla, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

   Tegoroczny finał „Świerszczykowych Wierszyków” należał do bardzo udanych i cieszył się dużą frekwencją. Zadowolenia nie krył dyrektor Łódzkiego Domu Kultury – Jacek Sokalski i już zaprosił dzieci i rodziców do udziału w kolejnej edycji. Dyrektor zapowiedział, że tę wspaniałą tradycję Łódzki Dom Kultury będzie pielęgnował i rozwijał przez kolejne lata.


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat