Wernisaż wystawy malarstwa autorstwa Pauliny Żuk odbędzie się w piątek (25 czerwca) w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego. Ekspozycja nosi tytuł „Obraz zjawisk”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.
9 czerwca świętują ci, którzy na co dzień dbają o pamięć o przeszłości. Międzynarodowy Dzień Archiwów to okazja, by zapoznać się z niełatwą pracą archiwisty. Ci z Piotrkowa spotkali się z mieszkańcami regionu przy swojej siedzibie, czyli na terenie byłej synagogi, przy ul. Jerozolimskiej 29.
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.
Ośrodek Działań Artystycznych nie tak dawno powrócił do normalnego funkcjonowania i już zaprasza na kolejną wystawę. Tym razem w galerii przy ul. Sieradzkiej 8 będziemy mogli podziwiać zdjęcia autorstwa piotrkowskiego fotografa Grzegorza Zygiera. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (21 maja) o godzinie 18:00.
"Zanurzając się w głąb siebie" to tytuł wystawy studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej, na którą zaprasza piotrkowski Ośrodek Działań Artystycznych. Wernisaż odbędzie się w piątek (14 maja) w siedzibie galerii przy ul. Dąbrowskiego 5, ale wcześniej organizatorzy zapraszają uczniów szkół średnich z profesorem łódzkiej "Filmówki" oraz kuratorem wystawy - Tomaszem Komorowskim.
"Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa" to tytuł plenerowej wystawy przygotowanej przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, która z uwagi na panującą sytuacje epidemiczna prezentowana będzie na parkanie klasztoru oo. Bernardynów przy ul. Słowackiego.
Z okazji 230. rocznicy miasto wspólnie z Archiwum Państwowym przygotowało plenerową wystawę, którą będzie można oglądać w parku Jana Pawła II. - Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym i prawnym, odnosząc się do dziejów Piotrkowa Trybunalskiego – zaprasza do odwiedzania wystawy dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.
W związku z przypadającym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim - Oddział Muzeum w Polichnie, przygotowało wystawę pn.: „Katyń – pro memoria”. Ze względu na warunki epidemiologiczne ma ona postać ekspozycji planszowej, dostępnej do zwiedzania na wolnym powietrzu przy Placu Zamkowym 4, nieopodal siedziby Muzeum. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od kwietnia 2021 roku
„Powiew wiosny" to temat przewodni wystawy, na której zaprezentowane zostały niezwykle barwne rysunki i grafiki wykonane przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrkowie Trybunalskim.
Jak przed laty wyglądała moda dziecięca? Odpowiedź na takie pytanie daje nowa wystawa w piotrkowskim Muzeum. Wystawę zatytułowaną „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku" już można podziwiać w zamkowych salach.