Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli w niedzielę (29 listopada) przysięgę. Słowa roty wojskowej wypowiedzieli terytorialsi, którzy ukończyli szkolenie i zaliczyli egzamin końcowy - tzw. „pętlę taktyczną”. Z uwagi na sytuację epidemiczną uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym i bez udziału zaproszonych gości.
Żołnierze Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim wraz z medykami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ramach dyżuru ASAR (Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego) przetransportowali pierwszego pacjenta.
Kandydaci do służby w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawili się w sobotę (14 listopada) przed bramą 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu. Wśród 30 ochotników, którzy mają od 18 do 50 lat, jest 10 kobiet.
40 ochotników odbywa szkolenie podstawowe w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zainteresowanie służbą jest bardzo duże.
Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach będą brać udział w obozach przygotowanych m.in. przez wojsko. Taki element szkolenia przewidziano w klasach o profilu wojskowym, w których nauka będzie kończyła się przysięgą wojskową.
Rok 1920 był w dziejach Polski symbolem zjednoczenia całego narodu w obronie zagrożonej niepodległości. Kim byli ochotnicy wyruszający na wojnę w roku 1920? Do walki z bolszewicką nawałą stanęli wówczas wszyscy bez względu na stan, przekonania polityczne, narodowość, wyznanie i wiek. Do formowanych oddziałów wojska zaciągali się wówczas jednak głównie ludzie młodzi: studenci, uczniowie, ich nauczyciele, wychowawcy, lekarze i urzędnicy. Nie brakło też kobiet gotowych do służby w oddziałach pomocniczych i szpitalach polowych. Zaciągały się one do utworzonej w tym celu Legii Ochotniczej Kobiet. Wszyscy oni tworzyć mieli zręby Armii Ochotniczej. Formację tę powołano do życia w lipcu 1920 r. W obliczu zagrożenia sowieckiego uzupełnić miała ona braki kadrowe powstałe w czasie działań wojennych.
Dwa wojskowe S-70i Black Hawk wylądowały we wtorek na płycie Aeroklubu Ziemi Piotrkowie.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi rozpoczął kompleksową renowację kwatery wojennej na cmentarzu w Wolborzu. Spoczywają w niej żołnierze Wojska Polskiego z 13 Dywizji Piechoty Armii Odwodowej 'Prusy". Żołnierze Ci polegli w obronie Wolborza we wrześniu 1939 roku.
Ponad 550 mężczyzn z terenu powiatu piotrkowskiego powinno stawić się do kwalifikacji wojskowej. Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Łódzkiego rozpocznie się ona 16 marca i potrwa do 10 kwietnia 2020 r. Obowiązkowi podlegają mężczyźni urodzeni w roku 2001 oraz mężczyźni urodzeni w latach 1996 - 2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Od początku lutego na terenie całego kraju rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa. Przy komisjach wojskowych w województwie łódzkim obecni będą żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy opowiedzą o służbie w WOT i przedstawią jakie profity i możliwości czekają na tych, którzy zdecydują się zasilić szeregi łódzkich Terytorialsów.