Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że wydał dyspozycje Inspekcji Sanitarnej, by od poniedziałku wykonywać testy na koronawirusa każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.
Poniedziałek Wielkanocny jest w polskiej tradycji przedłużeniem radości ze święta zmartwychwstania Chrystusa. Nie jest on świętem nakazanym i nie ma obowiązku w tym dniu uczestniczenia we mszy świętej – wyjaśniają teolodzy.
Pogoda może nas dzisiaj zachęcać do świątecznych spacerów czy do tradycyjnego oblewania wodą w lany poniedziałek. Jednak dla własnego bezpieczeństwa należy zrezygnować z jednego i drugiego. Policja apeluje, by zostać w domach, a dla łamiących ograniczenia przewiduje mandaty.
Wielkanocne popołudnie to każdego roku czas, który liczni Piotrkowianie wykorzystywali na spacery, odpoczynek na świeżym powietrzu, czy odwiedzanie grobów bliskich. Sprawdziliśmy czy w tegoroczne, nietypowe święta działo się tak również, czy może jednak mieszkańcy naszego miasta zastosowali się do panujących obostrzeń i zostali w domach?
W Wielkanoc, o godzinie 9:00 Metropolita Łódzki, ks. abp. Grzegorz Ryś odprawił Msze Świętą w prywatnej kaplicy przy domu biskupim, którą transmitowaliśmy na naszym portalu.
"Chrystus zmartwychwstał!", "Prawdziwie zmartwychwstał!" - takimi słowami witali się dawniej w okresie wielkanocnym polscy chrześcijanie i w tych słowach zawiera się ich cały sens. O centralnym znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan rozmawialiśmy z dr. Damianem Kasprzykiem z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz o. Gracjanem Kubicą, gwardianem klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie.
Wielka Sobota chyba każdemu z nas kojarzy się z koszyczkiem i wspólnym gromadzeniem się w kościołach, aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. W tym roku, w związku z panującą epidemią, będzie niestety inaczej... Nie możemy się wspólnie spotkać, ale to wcale nie znaczy, że musimy zrezygnować z tradycyjnej 'święconki' - mówi ojciec Gracjan Kubica, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie, z którym rozmawialiśmy o tym, jak przeżyć tegoroczne święta i o znaczeniu Wielkiej Soboty oraz tradycjach z nią związanych.
Wierni podczas tegorocznych świąt Wielkanocnych nie mają możliwości spotykać się w świątyniach by wspólnie oczekiwać na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Mogą jednak łączyć się we wspólnej modlitwie, śledząc m.in. transmisje internetowe. Relacje z obchodów Triduum Paschalnego prowadzi kilka piotrkowskich parafii.
Jak poinformowała aspirant Izabela Gajewska, oficer prasowy KMP w Piotrkowie, cmentarze będą otwarte w święta dla osób chcących odwiedzić groby najbliższych, ale przypomina również o panujących obostrzeniach i zapowiada patrole w ich okolicach.
W przedświąteczną sobotę sklepy będą pracować krócej - maksymalnie do godz. 14. W związku z epidemią i ograniczeniami np. dotyczącymi liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie oraz zbliżającymi się świętami większość sieci spożywczych zmieniła czas pracy swoich placówek.