O ponad dwieście tysięcy złotych mniej subwencji oświatowej niż w ubiegłym roku otrzymała gmina Łęki Szlacheckie.
Akcja zima w Piotrkowie na przestrzeni ostatnich kilku lat pochłonęła miliony. Ile dokładnie?
- Czyżby władze miasta po raz kolejny chciały sięgnąć do kieszeni piotrkowian, po to, żeby załatać lukę budżetową? - pytał na naszej antenie radny Tomasz Sokalski, który odniósł się w ten sposób do uchwały dotyczącej stawek za odbiór śmieci.
Zadłużenie Piotrkowa dramatycznie rośnie. W ciągu 10 lat z 22 mln zrobiło się prawie 200 mln długu. Ale że zadłużenie bez końca rosnąć nie może, dlatego niebawem nakłady na inwestycje samorządu spadną do kilku milionów złotych. Władze miasta jednak z uporem maniaka powtarzają, że wskaźniki ustawowe nie są przekroczone.
Trzynaste pensje tylko pracowników piotrkowskiego Urzędu Miasta wyniosą prawie milion, nie wspominając o nauczycielach, którym za 2012 rok w ramach “trzynastki” należy się prawie 6 milionów (!). Co tam kryzys! Co tam bezrobocie! Trzynasta pensja należy się jak psu buda. Dlaczego? Bo tak nakazuje prawo.
Ponad pół miliona złotych trzeba wypłacić pracownikom oświaty w Piotrkowie w ramach dodatków uzupełniających. Nauczyciele dyplomowani nie osiągnęli bowiem średnich wynagrodzeń określonych w Karcie nauczyciela.
Tegoroczny budżet uchwalony przez radnych sejmiku województwa łódzkiego jest ostrożny - tak określa ten dokument Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego. Oszczędzamy, dlatego nie rozpoczynany nowych inwestycji, kontynuujemy jedynie te już rozpoczęte - dodaje.
Drogowcy intensywnie i w pocie czoła łatali Al. Armii Krajowej. Już kilka lat po solidnym remoncie tego odcinka dziury w jezdni były tak duże, że jeździło się tamtędy slalomem. Okazuje się, że naprawa tej drogi w tej chwili to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Ponad 2,5 mln kosztować będzie gminę spłata długów w 2013 roku. Władze Wolborza obawiają się o wykonanie tegorocznego budżetu. 2013 i 2014 mają być dla wolborzan najgorsze. Do tego jeszcze problemy z oświatą. - Obawiam się więc o wykonanie tegorocznego budżetu - mówi burmistrz.
Kryzys coraz bardziej zagląda nam w oczy. Samorządy dwoją się i troją, żeby zachować wysoki poziom inwestycji i nie doprowadzić lokalnych budżetów do bankructwa. Budżety na ten rok już dawno uchwalone, a prognozy przekalkulowane. Jak wygląda poziom zadłużenia miast w regionie piotrkowskim? Na pewno jest on zróżnicowany. Na pewno też mieszkańców Piotrkowa nie powinien on napawać optymizmem.