1 sierpnia o godz. 17:00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Dni tygodnia można odliczać, co nikogo nie dziwi. Na przykład do wakacji, które kojarzą się ze zwiedzaniem. Ale dni tygodnia w przypadku województwa łódzkiego można też zwiedzać. To za sprawą nazewnictwa, które pozwala zaplanować wizytę w takich miejscowościach jak Piątek czy Sobota.
- Ewentualna budowa elektrowni atomowej to decyzja strategiczna i nie można w tej sprawie formułować tak lekkomyślnych wypowiedzi jak poseł Macierewicz – mówi Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL oraz poseł z naszego okręgu. Polityk odniósł się tymi słowami do deklaracji marszałka seniora dotyczącej powstania elektrowni jądrowej w Bełchatowie do 2043 roku, w wywiadzie dla naszego portalu. Dariusz Klimczak wraz z grupą posłów złożył w tej sprawie interpelację i podzielił się z nami odpowiedzią Ministerstwa Środowiska i Klimatu.
Dom Powstańców Warszawskich został otwarty 30 września 2018 roku. Jest to pierwsza placówka dedykowana żyjącym na terenie stolicy weteranom, gdzie mogą liczyć na ciepły posiłek, wsparcie w rehabilitacji, poradnictwo, wydarzenia kulturalne, a nade wszystko spotkania międzypokoleniowe. Obliczona na wsparcie dla około 30 osób. Placówka prowadzona przez organizację społeczną Stowarzyszenie Monopol Warszawski w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, utrzymuje się z dofinansowania przez Miasto st. Warszawę oraz prowadzonych regularnie zbiórek.
Powstanie elektrowni atomowej w Bełchatowie zapowiedział na Twitterze poseł z naszego okręgu Antoni Macierewicz. Marszałek senior twierdzi we wpisie, że stanie się to dzięki uchwalonemu niedawno zaktualizowanemu rządowemu Programowi Polskiej Energetyki Jądrowej. Czy tak rzeczywiście będzie?
Jedno z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego, dziś uznawane niemal za powstańczą ikonę, powstało 13 sierpnia 1944 roku i przedstawia ślub sanitariuszki Alicji Treutler ps. „Jarmuż” i podchorążego Bolesława Biegi ps. „Pałąk”. Sakramentu młodej parze w murach zrujnowanej kaplicy Szpitala Dzieciątka Jezus udzielał ksiądz Wiktor Potrzebski ps. „Corda”. Niewielu piotrkowian wie, że duchowny ten, zanim został w Warszawie w czasie II wojny światowej kapelanem śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej, przez sześć lat związany był z naszym miastem. To on zakrzewił wśród piotrkowskiej młodzieży wędrówki po Karpatach i przeprowadził prace konserwatorskie jezuickiej świątyni...
1 sierpnia, 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Piotrków także uczcił pamięć tego zrywu niepodległościowego.
W dniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinach wieczornych i nocnych piotrkowski Zamek Królewski ozdabiać będzie iluminacja świetlna w barwach narodowych.
1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.
W sierpniu Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową ekspozycją, prezentowaną na parkanie muzealnym, która poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa uczestniczącym w powstaniu warszawskim. Biogramy bohaterów zostały opracowane przez doktora Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.