A to za sprawą gry miejskiej, która odbyła się w piątek w Piotrkowie. Chętnych było bardzo dużo. Na starcie w Rynku Trybunalskim stawiło się aż 140 osób.
Szukasz pomysłu na ciekawe spędzenie dnia? Chcesz w niecodzienny sposób poznawać historię? Weź udział w grze miejskiej i wybierz się w podróż w czasie, która wiedzie szlakiem ciekawych miejsc związanych z postacią generała Stefana "Grota" Roweckiego.
Punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju, także w Piotrkowie rozbrzmiały syreny alarmowe, aby uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz naszego miasta, oficjalne delegacje, a także zwykli piotrkowianie tradycyjnie spotkali się przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza, aby wspólnie uczcić minutą ciszy pamięć żołnierzy oraz zwykłych mieszkańców stolicy, którzy polegli w czasie Powstania.
Rozpoczęła się modernizacja kolejnej ulicy w centrum Piotrkowa. Nową jakość zyska niewyremontowany odcinek ul. Grota-Roweckiego.
Ponad 300 kilometrów przebiegną uczestnicy VI edycji biegu przeciwlotników, który w środę 26 września wyruszył z pl. Tadeusza Kościuszki w Piotrkowie Trybunalskim. To wydarzenie upamiętniające gen. dyw. Stefana Grota Roweckiego zorganizowane przez 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska, który nosi imię tego urodzonego w Piotrkowie generała.
Armia Krajowa, czyli największa armia podziemna działająca w czasie II wojny światowej została powołana do życia 14. lutego 1942 roku, czyli dokładnie 76 lat temu. Przedstawiciele władz Piotrkowa i organizacji kombatanckich złożyli z tej okazji kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. To jubileusz podwójnie ważny, bo pierwszym Komendantem Głównym AK był piotrkowianin, generał Stefan Rowecki "Grot".
W związku z 77. rocznicą śmierci majora Henryka Dobrzańskiego przy Szańcu Hubala w Anielinie (powiat opoczyński) w niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskiego oficera Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy oraz żołnierze. Nie dojechał zapowiadany wcześniej Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej i poseł Ziemi Piotrkowskiej.
30-letni wandal przeskoczył ogrodzenie, a potem uszkodził szybę w zaparkowanym mercedesie. Policjanci zatrzymali sprawcę uszkodzenia mienia na gorącym uczynku.
Kilkanaście osób w czwartkowe popołudnie porządkowało groby powstańców warszawskich, pochowanych na cmentarzach w Piotrkowie. Organizatorami akcji był piotrkowski Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej”. W ciągu kilku godzin uczestnikom tej inicjatywy udało się posprzątać piętnaście mogił, które dodatkowo przyozdobiono biało-czerwonymi chorągiewkami.
14 lutego przypadła 74. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jej pierwszym komendantem głównym został Stefan Rowecki „Grot”, wybitny piotrkowianin.