TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Uporządkowali mogiły powstańców

Agawa
Agnieszka Warchulińska pt., 29 lipca 2016 00:13
Kilkanaście osób w czwartkowe popołudnie porządkowało groby powstańców warszawskich, pochowanych na cmentarzach w Piotrkowie. Organizatorami akcji był piotrkowski Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej”. W ciągu kilku godzin uczestnikom tej inicjatywy udało się posprzątać piętnaście mogił, które dodatkowo przyozdobiono biało-czerwonymi chorągiewkami.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

  W czwartkowe popołudnie, 28 lipca, kilkanaście osób porządkowało groby powstańców warszawskich, pochowanych na Starym i Nowym Cmentarzu w Piotrkowie. Inicjatorami akcji były dwa piotrkowskie kluby: Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej”. Wśród uczestników wydarzenia przeważały osoby starsze, choć nie zabrakło również młodzieży. – Akcja porządkowania powstańczych mogił rozpoczęła się dwa lata temu. W tym roku jest to już trzecia edycja tej szczytnej inicjatywy – mówił Paweł Wąs, przewodniczący Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota”. – Nie ukrywam, że do tego działania sprowokował mnie kolega, Marek Głowacki, który przez wiele lat pracował na piotrkowskich nekropoliach, znał te groby i zwrócił mi uwagę, że taka akcja byłaby potrzebna. Zainteresowała mnie ta sprawa i wspólnie z przyjaciółmi postanowiliśmy ten pomysł zrealizować.

  W ciągu kilku popołudniowych godzin uczestnikom wydarzenia udało się posprzątać piętnaście powstańczych mogił. Były wśród nich między innymi groby Stefana Wandalina Gorgonia z baonu „Zośka”, Leona Szulca, Ludwika Czyżewskiego, Anny Solańskiej, a także dwie symboliczne mogiły – Tomiry Nowakowskiej i Jana Andrzeja Byczkowskiego pseudonim „Cedro”.  

– Część tych mogił jest zaniedbana, opuszczona, nie ma już rodzin, które by się nimi opiekowały, stąd ta inicjatywa. Przychodzimy tutaj przed 1 sierpnia, aby te groby na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uporządkować. Ludzie, którzy uczestniczą z nami w tej akcji później, w ciągu roku, wracają na te mogiły, po to by je omieść czy zapalić na nich znicze – dodała Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie.  – Podczas tych naszych spotkań tutaj na cmentarzu pojawiają się osoby, których bliscy brali udział w Powstaniu Warszawskim, i którzy spoczywają już na piotrkowskich nekropoliach. Przedstawiają nam wzruszające historie swych rodzin, często są to nazwiska, których nie mamy w opracowanych przez nas biogramach powstańców warszawskich z Piotrkowa. Te osoby zwykle na co dzień nie mają sposobności by o tym mówić, a nasza akcja jest dla nich taką okazją na wyrażenie dumy, że ktoś dla nich bliskich walczył w powstaniu w Warszawie w 1944 roku.

   Jak przyznaje wspomniany Paweł Wąs w ustaleniu imion i nazwisk piotrkowskich uczestników Powstania Warszawskiego pomógł dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

 

   Pomysłodawcy akcji porządkowania mogił powstańców – Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej” – są również organizatorami  Marszu Pamięci Powstania Warszawskiego, który 1 sierpnia rozpocznie się w Piotrkowie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy placu Kościuszki o godzinie 17:00.

 

Tekst i foto: Agawa

           

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 13

    luzik

    30.07.2016 23:03

    Według papieża, cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je wiernymi wobec tradycji, a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość - powiedział papież.
    http://wiadomosci.onet.pl/kraj/fala-komentarzy-po-przemowieniu-papieza-franciszka-zna-problemy-polski/e9458q
    PS. Wytłuszczenie - moje. Miłej lektury. A podyskutować moglibyśmy o tym "odnowieniu" i "otwarciu na przyszłość", które aż bije z tego pierwszosierpniowego "świętowania". Nie?



    ~taaaa (gość)

    30.07.2016 15:38

    Luzik masz jakas traume z dziecinstwa?
    Jakies doswiadczenia?



    ~taaaa (gość)

    30.07.2016 05:13

    Luzik....nastepny nieudacznik ktoremy wszystko sie nie podoba...rusz d..e od kompa i sam cos zrob a nie oskarzaj kazdego o zle intencje i nie wzucaj wszystkich do jednego worka



    luzik

    29.07.2016 21:35

    Sklave ma rację. "Świętowanie" w rocznicę Powstania Warszawskiego nie ma nic wspólnego ze świętowaniem Powstania. Grupki nowych i najprawdziwszych "patryjotów" w tym dniu mają tylko jedno pragnienie: ogłosić wszem i wobec. że to właśnie oni są ci najprawdziwsi patryjoci i najlepsi synowie narodu. A cała reszta to bydło, które powinno im służyć. Tymczasem, powstańcy warszawscy i inni, którzy walczyli w czasie II wojny światowej o Polskę, bądź ci którzy za tą Polskę cierpieli, traktowani są jak marionetki, jak bezwolne cymbały mające robić za okolicznościową dekorację. Rzygać się chce!
    Z jednym tylko stwierdzeniem sklave się nie zgodzę. To nie trwa od roku 2014. To trwa już dużo, dużo dłużej!



    ~pis (gość)

    29.07.2016 16:40

    Sklave jestes normalny?


    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio