16 grudnia 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach naboru do nowego konkursu na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na dotacje będą mogły liczyć projekty mające na celu zakup lub modernizację taboru kolejowego do obsługi połączeń regionalnych. Wnioski można składać do 23 grudnia 2022 r. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na marzec 2023 r.
Firma Air Products, największy na świecie dostawca wodoru i lider z ponad 60-letnim doświadczeniem w zakresie bezpiecznych dostaw oraz infrastruktury wodorowej, po bardzo udanej demonstracji miejskiego autobusu napędzanego wodorem w Jaworznie włącza się w pierwszą w Polsce demonstrację użycia wodoru w transporcie kolejowym. Air Products dostarcza wodór i infrastrukturę tankowania podczas realizowanych przez Pesa Bydgoszcz testów manewrowej lokomotywy wodorowej, które odbywają się na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie.
Wprowadzenie zniżek na przejazdy komunikacją miejską spowodowało wzrost zainteresowania wyrobieniem Piotrkowskiej Karty Mieszkańca. W związku z dużym obłożeniem urzędnicy namawiają do telefonicznego umawiania wizyt.
Choć była jedną z największych tego typu katastrof w Polsce, nadal wiemy o niej mało. Oficjalnych dokumentów opisujących to wydarzenie praktycznie nie ma. Badacze odnaleźli tylko jedną cienką teczkę zawierającą raport MO. Katastrofa kolejowa w Jarostach, do której doszło 9 października 1962 roku, wciąż budzi wiele pytań. Nie brakuje kontrowersji związanych z ustalaniem jej przyczyn i skutków. Ile było faktycznie ofiar, czemu na miejscu wypadku nie było ekspertów i dlaczego nie próbowano ustalić osób odpowiedzialnych? I czemu nie zachowały się dokumenty?
Przez dwa dni w Piotrkowie znów można było podziwiać kolejkę wąskotorową. Na razie tylko w miniaturze. Makietę kolejki prezentowano w Mediatece 800-lecia.
9 października 1962 roku w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego w katastrofie kolejowej zginęły (wg oficjalnych danych) 34 osoby a 67 zostało rannych. Jednak wielu naocznych świadków w to nie wierzy, bo skala zniszczeń wskazywała na znacznie większą liczbę ofiar. Dlaczego w archiwach PKP i oficjalnych urzędowych rejestrach brak jakichkolwiek danych o tej tragedii?
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wyjątkową wystawę modelarską zatytułowana "Kolejka wąskotorowa wraca do Piotrkowa Trybunalskiego". Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć ruchomą makietę modułową prezentującą przejazd kolejki wąskotorowej, a także modele pojazdów w skali 1:87.
W przyszłą niedzielę (09.10.2022) przypada 60. rocznica katastrofy kolejowej w lesie między Moszczenicą a Jarostami. W związku z tym w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy odbędzie się spotkanie upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. W planach jest m.in. sesja historyczna i projekcja filmu dokumentalnego, opowiadającego o katastrofie.
Członkowie Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych, emeryci, renciści oraz kolejarze z byłej Lokomotywowni PKP w Piotrkowie Trybunalskim spotkali się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej przy klasztorze oo. Jezuitów, by uczcić kolejne święto maszynistów oraz jubileusz założenia lokalnego koła, zrzeszającego maszynistów kolejowych.
Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie sprawdza czy doszło do namowy lub udzielenia pomocy do targnięcia się na własne życie przez 16-letniego chłopaka, który wszedł pod nadjeżdżający pociąg towarowy. Nastolatek, w wyniku odniesionych obrażeń, zginął na miejscu. Do tego tragicznego zdarzenia doszło 16 września 2022 roku w Jarostach.