Advertisement
artykuł zewnętrzny

Województwo łódzkie wspiera rozwój transportu kolejowego w regionie

Niedziela, 11 grudnia 2022
16 grudnia 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach naboru do nowego konkursu na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na dotacje będą mogły liczyć projekty mające na celu zakup lub modernizację taboru kolejowego do obsługi połączeń regionalnych. Wnioski można składać do 23 grudnia 2022 r. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na marzec 2023 r.
Województwo łódzkie wspiera rozwój transportu kolejowego w regionie

Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego konkursu wynosi 333 944,72 EUR, co stanowi 1 578 723,68 zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu w ramach Konkursu wynosi 85%, natomiast maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu nie została ustalona.

 

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Uzyskane dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup lub modernizację taboru kolejowego do obsługi połączeń regionalnych. W ramach projektu możliwe będzie również wsparcie dla zaplecza technicznego służącego do obsługi taboru. Tabor ten powinien być wykorzystywany przede wszystkim do obsługi połączeń w ramach przewozów o charakterze użyteczności publicznej w obrębie Województwa Łódzkiego. Wybór projektu dotyczącego taboru kolejowego będzie uzależniony od stanu technicznego infrastruktury, po której będzie się poruszał. Zagwarantuje to optymalne wykorzystania parametrów technicznych zakupionego lub zmodernizowanego taboru. Wszelkie rozwiązania infrastrukturalne w ramach realizowanych projektów muszą uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami lub osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Istotne jest, że realizowane w ramach działania inwestycje nie mogą obejmować prac remontowych oraz bieżącego utrzymania infrastruktury.

 

Kto może otrzymać dofinansowanie?

W konkursie mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia jst, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną, zarządcy infrastruktury kolejowej lub dworcowej oraz przedsiębiorcy. Wszystkie szczegóły na temat naboru do konkursu: „Transport kolejowy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020” można znaleźć na jego stronie, która jest dostępna tutaj.  

 

Inwestycje kolejowe w Łódzkiem

Sprawny, efektywny oraz bezpieczny i niskoemisyjny system transportu jest niezbędny do dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego województwa łódzkiego. Modernizacja taboru kolejowego zwiększa dostępność komunikacji kolejowej, co ułatwia łączenie podróży komunikacją miejską, samochodem i pociągiem. Inwestycje te wpływają również na wzrost efektywności transportu kolejowego jako konkurencji dla transportu drogowego. W mijającym roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna wzbogaciła się o kolejne pociągi o napędzie elektryczno-spalinowym, są to jednostki trakcyjne Impuls. W weekendy będą obsługiwały połączenie Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Spała. Powiększenie floty pociągów umożliwia połączenia pasażerskie na liniach kolejowych, które nie są zelektryfikowane. Pojedziemy nimi między innymi do Spały i Opoczna, a w przyszłości z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa. Nowe zespoły trakcyjne są wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, Wi-Fi, ładowarki USB oraz ratujące życie defibrylatory AED. W każdym pojeździe zainstalowana jest klimatyzacja, a składy są dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Dzięki inwestycjom kolejowym przy udziale Funduszy Europejskich mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli podróżować po regionie szybciej i bezpieczniej.

 


Zainteresował temat?

2

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat