Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt.: „POLSKA SZKOŁA PLAKATU” Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 30 plakatów pochodzących z kolekcji Danuty i Jerzego Brukwickich. Wśród nich znalazły się prace uznanych artystów m.in..: Henryka Tomaszewskiego, Józefa Mroszczaka, Romana Cieślewicza, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego.
„Europa” to bodajże najsłynniejszy i najbardziej okazały piotrkowski lokal pierwszej kategorii, zlokalizowanym przy placu Kościuszki, dawniej zwanym Bernardyńskim. Kiedy powstała słynna „Europa” nikt tak naprawdę nie wie. Prawdopodobnie był to początek ubiegłego wieku.
Bernardyński zegar od ponad stu lat jest jednym z symboli Piotrkowa. Od blisko pięciu piotrkowianie mogą według jego wskazówek ustawiać swoje zegarki, bowiem odmierza on czas z dokładnością do atomowej sekundy. Nikt nie musi go już nakręcać ani kontrolować, sam przestawia się z czasu zimowego na letni i z letniego na zimowy, a wszystko za sprawą pewnego sygnału radiowego...
Muzeum w Piotrkowie zaprasza na otwarcie wystawy sztuki „ART DECO” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wernisaż odbędzie się 13 czerwca 2008 r. (piątek) o godzinie 13.00 w salach piotrkowskiego Muzeum pl. Zamkowy 4. Ekspozycja będzie udostępniana zwiedzającym do połowy września 2008 r.
Od kilku lat systematycznie ubywa piotrkowian. Dziś jest nas mniej niż osiemdziesiąt tysięcy. Sytuacja, gdy piotrkowian ubywało, miała też miejsce w trakcie wojny i tuż po niej. Największy boom demograficzny przeżył Piotrków w okresie PRL-u i - co dość niezwykłe - w okresie, kiedy miasto wchodziło w skład rosyjskiej guberni.
Swego czasu ich znakiem rozpoznawczym były sumiaste wąsy i błyszczące hełmy. Przez lata jako jedyni mogli nosić mundury z polskimi emblematami. Za szerzenie polskości władze zaborcze zabraniały im jednak defilować w rytmie tradycyjnych marszy...
Korty tenisowe na “Budkach” i Bugaju? Nowe plany miejskich władz, czy też spojrzenie wstecz, w historię białego sportu nad Strawą? Przez szereg lat tenis ziemny w Piotrkowie zaliczany był do sportów elitarnych, bowiem na tę grę pozwolić sobie mogli tylko najbogatsi...
Swoją sportową karierę rozpoczynali od podawania piłek na korcie. Kilka lat później zostali najlepszą tenisową parą juniorską w kraju i najsłynniejszymi piotrkowskimi bliźniakami. Ich umiejętnościami gry w tenisa zachwycał się nawet jeden z mistrzów słynnego turnieju Roland Garros...
Niewiele jest dziś wiejskich kościołów, do których sztuka sakralna, w pełnym tego słowa znaczeniu, zawitała i zachowała się do naszych czasów. Ten kościół jest bezcenny ze względu na mieszczce się wewnątrz obrazy i freski, bo są one wykonane przez jednego z czołowych polskich malarzy Młodej Polski, ucznia samego Jana Matejki, Józefa Mehoffera. Zasłynął on m.in. jako autor witraży w kolegiacie we Fryburgu w Szwajcarii.
Choć nigdy nie cieszyła się taką renomą jak „Europa” czy „Staromiejska”, nie było piotrkowianina, który by jej nie znał, choćby ze słyszenia. Wystrój lokalu był wielokrotnie tematem żartów i artykułów w lokalnej prasie. W odróżnieniu jednak od swych „koleżanek” pierwszej kategorii, „Mozaika” dwukrotnie „zagrała” przed kamerą…