Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną do Polski, przyjeżdżają także do naszego regionu. Spotkanie integracyjne dla uchodźców przebywających na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica, zorganizowano w sobotę w Wolborskim Centrum Kultury.
Z powodu awarii wodociągu wcześniej niż zwykle zamknięta została sulejowska pływalnia. Ponadto przerwy w dostawie wody są możliwe w kilku innych miejscowościach na terenie gminy.
Odkąd 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska przekroczyły granicę i zaatakowały Ukrainę, jej mieszkańcy żyją w ciągłym strachu. W obliczu działań wojennych bezbronni ludzie ukrywają się przed pociskami i rakietami w schronach, piwnicach, w metrze. Z dnia na dzień sytuacja staje się coraz gorsza i bardziej groźna, giną setki cywilów. Na miejscu niezbędna jest natychmiastowa pomoc humanitarna. Wielu Ukraińców wybrało ucieczkę do Polski, są to głównie kobiety i dzieci. Na ich twarzach maluje się zmęczenie, cierpienie i strach. W całym kraju, również i w regionie łódzkim organizowane są zbiórki i akcje, które mają pomóc naszym sąsiadom.
Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim otrzymali potwierdzenie, że dary, które w minioną środę wysłane zostały na Ukrainę, są już w Równem. Podziękowania za tę pomoc mieszkańcom powiatów piotrkowskiego i radomszczańskiego zamieścił na swoim fanpage'u mer Oleksandr Tretiak.
Do Piotrkowa Trybunalskiego i regionu napływają kolejni Ukraińcy, którzy w Polsce szukają schronienia przed wojną. W związku z napływem uchodźców komunikaty w sprawie ich przyjęcia wydały piotrkowski magistrat oraz starostwo powiatowe.
W czwartek przypomniała sobie o nas zima. A jak zapowiada się weekend? O tym w prognozie Łowców Burz Łódzkie.
Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim również chce wspierać uchodźców z Ukrainy. - Obecnie trwają rozmowy jak w formalny sposób móc tę pomoc nieść, ale mamy już pewne pomysły - mówi Dorota Cudzich, dyrektor instytucji. Stworzona ma zostać na przykład specjalna lista.
W poniedziałek (28.02.2022) odbyło się oficjalne przekazanie terenu po byłym dworcu PKS wykonawcy budowy. Jego miejsce ma zająć Powiatowe Centrum Przesiadkowe. Aktualnie ten obszar jest ogrodzony, a maszyny budowlane wjechały na plac, gdzie rozpoczęły się prace rozbiórkowe.
Liczą się wszelkie gesty solidarności z Ukrainą, ale i każda pomoc, jaką można przekazać w postaci rzeczowej, jak i tej płynącej z dobroci serca. Koordynatorem rządowo-samorządowej akcji humanitarnej na terenie powiatu piotrkowskiego jest starosta Piotr Wojtysiak.
W Polsce stale rośnie liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Środki unijne przeznaczane są między innymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja to pobudzenie do życia przygaszonych piętnem zmian ustrojowych i zniszczeń istnień ludzkich z całym ich otoczeniem, domami, podwórkami, pracą oraz spędzanym czasem wolnym. Nie jest tajemnicą, że bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji perełek polskiej kultury byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich jest rewitalizacja terenów Podzamcza w Piotrkowie Trybunalskim.