Po przerwie spowodowanej epidemią, wystawy multimedialne w piotrkowskiej Mediatece 800-lecie są znowu dostępne dla odwiedzających. Interaktywne ekspozycje mają przybliżyć najmłodszym, ale również tym trochę starszym skomplikowane zagadnienia fizyczne w sposób prosty, zabawny i przed wszystkim ciekawy. Pierwsza grupa młodzieży już odwiedziła wystawy.
To nieprawda, że wiek psa wystarczy pomnożyć przez 7, aby znaleźć odpowiednik jego ludzkiego wieku. Genetyczne badanie pokazało, że da się taki wiek policzyć, choć metoda jest bardziej złożona.
Ze względu na epidemię koronawirusa polskie szkoły zostały zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nauka przestała się odbywać. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 24 marca, po dwutygodniowym zawieszeniu zajęć, został wprowadzony obowiązek prowadzenia nauczania w trybie zdalnym we wszystkich placówkach edukacyjnych. Zmusiło to dyrektorów i nauczycieli do wdrożenia w ciągu kilku dni rozwiązań planowanych wcześniej na lata. Również uczniowie i ich rodzice muszą zmierzyć się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Sprawdziliśmy, jak w nowej rzeczywistości radzą sobie piotrkowskie szkoły.
Zamknięcie szkół i konieczność wdrożenia zdalnego nauczania stało się sporym wyzwaniem dla szkół i nauczycieli. - Myślę, że nauczyciele i szkoły, dzięki temu „pospolitemu ruszeniu", które można było zaobserwować chociażby na portalach społecznościowych, dzięki poszukiwaniu i testowaniu różnych rozwiązań technicznych i technologicznych, są przygotowani do zdalnego nauczania, które tak naprawdę zostało wprowadzone już 16 marca – mówi Małgorzata Kudyba, polonistka, nauczyciel konsultant w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie.
Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów i ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, można znaleźć na udostępnionej w niedzielę stronie www.gov.pl/zdalnelekcje - podaje Ministerstwo Cyfryzacji.
Po porannym posiłku organizm zużywa znacznie więcej kalorii niż po zjedzonym w porze obiadowej - ustalili niemieccy specjaliści. Wszystkim zalecają więc zjedzenie obfitego śniadania zamiast dużego obiadu. Zwłaszcza, że niewielkie śniadanie zwiększa ochotę m.in. na słodycze.
Już po raz trzeci zorganizowano Festiwal Nauk w Szkole Podstawowej nr 16 w Piotrkowie.
Dzień nauki z Politechniką Częstochowską zorganizowano w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia. Uczniowie biorący udział w wydarzeniu mogli zobaczyć m.in. przygotowany przez studentów łazik marsjański.
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowali w czwartek V Festiwal Nauk Technicznych. Były doświadczenia fizyczne i chemiczne, spotkania z przedstawicielami szkół wyższych i firm związanych z budownictwem, a nawet możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce. Zainteresowanie imprezą było ogromne.
„Nie wahaj się – baw się” oraz „Gdzie wzrok nie sięga” to nowe wystawy edukacyjne, które od czwartku (16.01) można oglądać w Mediatece 800-lecia.