Dobrowolność, poufność, bezstronność, neutralność, akceptowalność – to zasady, do których musi się stosować. Celem jego pracy jest dążenie do gaszenia konfliktu i naprawienia szkody. Kto to taki? Mediator.
Prawie 15 tysięcy złotych udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty na ratowanie starego cmentarza w Piotrkowie.
Cmentarze – trudny temat w Piotrkowie. Czy to ewenement, że w osiemdziesięciotysięcznym mieście nie ma cmentarza komunalnego? Władze miasta utworzenie takiegoż uważają za inwestycję nieopłacalną, ale z danych pochodzących od administratorów cmentarzy w okolicznych miastach wynika coś zupełnie innego. Zdanie piotrkowskiego urzędu wydaje się być w tym świetle paradoksalne.
Ładna pogoda i korzystny układ w kalendarzu spowodowały, że w tym roku na cmentarze udaliśmy się wcześniej. Już w sobotę w Piotrkowie można było spotkać tysiące osób odwiedzających groby bliskich. Dziś ruch również jest duży, choć z dojazdem – szczególnie w godzinach rannych – nie było problemu.
Odwiedzając groby naszych bliskich, pamiętajmy o kwestujących na cmentarzach na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków.
6:4 dla reprezentacji Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 1. Takim wynikiem zakończył się mecz pomiędzy uczniami a urzędnikami piotrkowskiego magistratu (z prezydentem miasta na czele). Spotkanie zorganizowano na terenie kompleksu "Orlik" przy ZSG nr 1 przy ul. Wysokiej. Mecz miał promować piłkę nożną, ale był również nieformalnym otwarciem pierwszego "Orlika" w Piotrkowie.
W dniu 7 października, w piękny, słoneczny czwartek odbyła się wycieczka z przewodnikiem na piotrkowski Cmentarz Żydowski przy ul. Spacerowej, powstały pod koniec XVIII wieku (http://www.kirkuty.xip.pl/piotrkowtryb.htm)
Powiat piotrkowski jako jeden z dwóch w województwie łódzkim włączył się w inicjatywę na rzecz tworzenia środowisk wolnych od dymu tytoniowego. Dzięki współpracy Sejmiku Województwa Łódzkiego z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi pozyskano na ten cel fundusze z projektu wspieranego przez Michaela Bloomberga.
Organizatorem sesji było Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Głównym punktem konferencji był referat Pawła Kowalskiego kierownika Oddziału Edukacji Publicznej IPN w łodzi pn. „Zbrodnia katyńska”.
Na Zamku (Wieża Trybunalska, siedziba Muzeum w Piotrkowie Tryb.) odbyła się dziś próba i konferencja prasowa przed spektaklem "KMICIC EUROPY SĄD NAD KRZYSZTOFEM ARCISZEWSKIM W MIEŚCIE TRYBUNALSKIM PIOTRKOWIE SPRAWOWANY". Sztuka na która zaprasza prezydent Krzystof Chojniak zostanie odegrana 25.09 o 16:00 najpierw w kościele farnym a potem na Rynku Trybunalskim.