Zakończyły się wakacje i blisko 12 tys. uczniów piotrkowskich szkół rozpoczęło nowy rok szkolny. Kończy się także trwający - z krótkimi przerwami - od początku pandemii okres nauki zdalnej i młodzież od czwartku ponownie zasiądzie w szkolnych ławkach. My, 1 września odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 10 przy ul. Próchnika.
Rok szkolny rozpoczyna się normalnie. Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych - mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po zakończeniu Rady Gabinetowej dotyczącej przygotowań systemu oświaty na kolejną falę COVID-19.
Jeśli wynajmujesz noclegi, prowadzisz pensjonat lub hotel, a nawet wynajem pokoi czy apartamentów. Sprawdź, jak możesz pozyskiwać klientów w martwym sezonie!
Decyzję w tej sprawie podjął Sejmik Województwa Łódzkiego. Centrum swoją działalność rozpocznie 1 września 2021 r.
Druga połowa sierpnia to dla wielu dzieci i rodziców czas przygotowań do nowego roku szkolnego. Warto pamiętać, że podręczniki i przybory nie wystarczą do sprawnej nauki. Zadbać trzeba również o dobry wzrok, zwłaszcza że w ciągu minionego roku co trzecie dziecko skarżyło się na pogorszenie widzenia. Jednocześnie aż 29% uczniów nie było w tym czasie na badaniu wzroku. Tymczasem nawet niewielkie upośledzenie wzroku może poważnie utrudniać prawidłowy rozwój.
Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia – poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek na środowej konferencji w Komorowie. Wątpliwości w sprawie szczepień rodzice mogą zgłaszać pod adresem: szczepienia-dzieci@gis.gov.pl.
Niewielkie kwoty dawane już 6 - 7-letnim dzieciom uczą je gospodarować własnymi pieniędzmi, kształtują świadomość ekonomiczną, odpowiedzialność konsumencką i rozwijają ducha przedsiębiorczości. Kieszonkowe uczy oszczędzania i planowania wydatków, co w dorosłym życiu zaprocentuje mniejszą skłonnością do ryzykownych zachowań związanych z finansami.
Choroby zapalne stawów stanowią istotny problem zdrowotny i społeczny. Zbyt późno i niewłaściwie leczone prowadzą do upośledzenia sprawności i kalectwa oraz wykluczenia społecznego. W ramach kampanii „PoSTAW się chorobie” przygotowano dla chorych innowacyjną aplikację, która zawiera przydatne informacje, ćwiczenia dopasowane do dolegliwości, a dzięki dziennikowi obserwacji ułatwia rozmowę z lekarzem nt. decyzji terapeutycznych.
„Magnetyczny pociąg” to praca drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Emilii Plater nagrodzona w konkursie „Nauka dla Ciebie” na najlepszą pomoc edukacyjną, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Piotrkowska drużyna znalazła się w gronie 5 laureatów prestiżowego konkursu.
Bełchatów oraz Tomaszów Mazowiecki, zdecydowały się już jakiś czas temu na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla swoich mieszkańców. Takiego rozwiązania, nie ma w Piotrkowie Trybunalskim. Wszystko wskazuje na to, że ten stan rzeczy nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie.