Prezydent: rok szkolny rozpoczyna się normalnie, nie zakłada się żadnego lockdownu

PAPKraj Poniedziałek, 30 sierpnia 202128
Rok szkolny rozpoczyna się normalnie. Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych - mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po zakończeniu Rady Gabinetowej dotyczącej przygotowań systemu oświaty na kolejną falę COVID-19.

Prezydent powiedział, że otrzymał ze strony rządu pełną informację dotyczącą przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. "Najważniejszą informacją jest to, że rok szkolny rozpoczyna się normalnie. Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, nie zakłada się absolutnie żadnej nauki w jakieś specjalnych systemach hybrydowych czy innych. Dzieci i młodzież idą normalnie do szkoły, tak jak zawsze" - oświadczył prezydent.

 

Oczywiście - zaznaczył - szkoły zostały dodatkowo wyposażone w infrastrukturę zabezpieczającą. "Są szkołom przekazywane specjalne dystrybutory płynu odkażającego, które zawierają także i termometry" - mówił. Dodał, że szkoły otrzymują maseczki oraz rękawice.

 

"Ta podstawowa infrastruktura zabezpieczająca w szkołach będzie; oprócz tego są przygotowane materiały edukacyjne, które będą pokazywane młodzieży, będą się odbywały lekcje dotyczące nie tylko samego koronawirusa, ale w ogóle tego, jak postępować, by w jak największym stopniu zabezpieczyć się przed zachorowaniem" - dodał. Wyraził też nadzieję, że zwiększony poziom higieny oraz ostrożności u dzieci i młodzieży, pomoże także w zmniejszeniu liczby zachorowań na choroby sezonowe, np. grypę.

 

Prezydent poinformował, że nie przewiduje się, aby dzieci i młodzież miały uczestniczyć w lekcjach w maseczkach, jednak będzie obowiązek ich noszenia w częściach wspólnych, w czasie przerw, na przykład gdy dochodzi "do mieszania się klas". Wyjaśnił, że jest to spowodowane tym, iż niemożliwe jest w praktyce utrzymanie w tych miejscach w szkole dystansu społecznego.

 

"Nie przewiduje się w ogóle, żeby mógł zostać wprowadzony lockdown gospodarki czy lockdown szkolny. Przewiduje się, że życie szkolne będzie toczyło się normalnie" - mówił prezydent. Jednocześnie przypomniał o dostępności szczepień, zachęcał do tego, jednak podkreślił, że nie będzie żadnego podziału na uczniów zaszczepionych, bądź nie. "Nie przewiduje się w ogóle czegoś takiego; musiałoby dojść do bardzo znacznego pogorszenia sytuacji, w sposób nieprzewidziany" - zastrzegł. W innej części briefingu wyjaśnił, że mogłoby się tak strać np. w przypadku pojawienia się nowej odmiany koronawirusa.

 

"Często słyszy się, że rodzice obawiają się, iż dzieci zostaną podzielone na te, które zostały zaszczepione i te, które nie; a te niezaszczepione nie będą mogły chodzić do szkoły, a te zaszczepione będą mogły. Pan minister powiedział: zdecydowanie nie. Zdecydowanie jest przeciwnikiem takiego dzielenia dzieci według takiego kryterium, nie przewiduje się w ogóle czegoś takiego" - zapewniał prezydent.

 

Informując o realizacji Narodowego Programu Szczepień, Duda zaznaczył, że prawie 19 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych. A zachęcając pozostałych do rozważenia zaszczepienia się, przypomniał, że nie są planowane obowiązkowe szczepienia. Zadeklarował, że sam jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień.

 

Prezydent poinformował, że w pierwszym tygodniu roku szkolnego będzie prowadzona akcja informacyjna, w drugim tygodniu rodzice będą mogli złożyć deklarację o woli zaszczepienia swojego dziecka, natomiast same szczepienia mają być przeprowadzane od trzeciego tygodnia w szkołach lub wskazanych ośrodkach, a będzie to uzależnione od liczby zainteresowanych.

 

Duda zachęcał do szczepień przeciwko COVID-19, które - jak mówił - przynoszą efekty. "Jak widać, szczepienie przynosi efekty i dlatego zachęcamy do tego, żeby się szczepić, dlatego, że rzadko się zdarzają, dosłownie są to jednostkowe przypadki, by ktoś ciężko przechodził koronawirusa, czyli trafiał do hospitalizacji, jeśli wcześniej był odpowiednio zaszczepiony" - podkreślił prezydent.

 

Relacjonując informacje szefa MZ o przygotowaniach systemu ochrony zdrowia do 4. fali COVID-19, prezydent zwrócił uwagę, że obecnie jest w szpitalach ponad 6 tys. tzw. łóżek covidowych, z których zajęte jest 400, ale system jest przygotowany by podwoić liczbę dostępnych łóżek do 12 tys.

 

Andrzej Duda zaznaczał, że nie przewiduje się teraz, aby nadchodząca fala pandemii była "bardzo wysoka", a liczba zachorowań sięgała poziomem stanu z wiosny, ale z zastrzeżeniem, że będzie "znacznie spokojnie", o ile nie przyjdzie nowa mutacja koronawirusa, która omijałaby odporność wywołaną szczepieniem lub tym, że ktoś już przeszedł zakażenie. "Przewiduje się, że będzie to przebiegało znacznie spokojniej" - podsumował. (PAP)

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

miś bez ucha ~miś bez ucha (Gość)30.08.2021 23:12

Oj tam, co wiedział (na tę chwilę), to powiedział. Należy rozumieć to tak: jeszcze nie dostaliśmy nowych wytycznych od naszych mocodawców.

Cytuję:
W innej części briefingu wyjaśnił, że mogłoby się tak strać np. w przypadku pojawienia się nowej odmiany koronawirusa.


O, i to jest furtka do ewentualnej nagłej zmiany decyzji. Jak wiadomo, nowe wersje koronaświrusa lęgną się szybciej, niż pomysły nowych podatków w głowicy Morawieckiego. Jak ktoś jest z tematem na bieżąco to wie, że pewien "naukowiec" (profesor, a jakże!) przewiduje rychłe połączenie się dotychczasowych odmian w nową zabójczą wersję COVID-22.
Wszystko dawno zaplanowane, a od niespełna dwóch lat jedynie wdrażane!

41


go?ć_zenek ~go?ć_zenek (Gość)30.08.2021 18:17

Kościół powoli odcina się od szczepionek:

81


jakub ~jakub (Gość)31.08.2021 06:58

A skąd Duduś wie jak się rozwinie pandemia? Według mnie, ale niestety na 100% będzie powtórka z rozrywki i mam nadzieję ,że to już ostatni raz.

52


Moniś ~Moniś (Gość)31.08.2021 12:25

Ja już doświadczyłam w łóżku 6 falę

22


Bett ~Bett (Gość)30.08.2021 21:20

A co z religią? Obowiązkowa w końcu, czy jeszcze nie.

42


j. ~j. (Gość)31.08.2021 06:26

Tylko czego i po co się młodzi ludzie uczą w tych szkołach? Dziś w życiu liczy się zupełnie co innego, aniżeli to, co jest w programach szkół. Dziś trzeba umieć się dobrze ustawić, wyrobić znajomości, zapisać się do partii, która jest przy władzy, mieć kontakty i układy, dać w łapę, komu trzeba, pić wódę z kim trzeba, żeby dostać się na listę wyborczą, albo do jakieś rady nadzorczej, albo może na intratne stanowisko w państwowych spółkach, albo może zostać jakimś działaczem sportowym, bo na tym też można nieźle zarobić itp. itd. Nie potrzeba do tego kończenia szkół, nie potrzeba dużo wiedzy, tylko dużo bezczelności, tupetu, rozpychania się łokciami i mało wrażliwe sumienie. Tzw. sukces jest wtedy na wyciagnięcie ręki!

51


as ~as (Gość)30.08.2021 22:54

Ja znam tylko jednego prezydenta: Pana Krzysztofa Chojniaka.

22


ooo ~ooo (Gość)30.08.2021 22:53

ble, ble, ble...

30


Expres ~Expres (Gość)30.08.2021 21:20

Napiszcie lepiej o sytuacji w II LO, która wskutek braku siedziby, zakrawa o głupotę.

40


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)30.08.2021 20:54

Ale kto jeszcze wierzy w to co on mówi ?

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat