Mariusz Trynkiewicz. Jak to się zaczęło?
Gdyby żyli, dziś mieliby kolejno po 39, 38 i 37 lat, prawdopodobnie własne rodziny, dzieci… Gdyby żyli… Wojtka jego matka widziała po raz ostatni 4 lipca 1988 roku, Krzysztofa, Artura i Tomka rodzice zobaczyli po raz ostatni, kilka tygodni później, 29 lipca 1988 roku…
Piotrków od czasów I wojny światowej, zniszczenia piotrkowskich wiaduktów na skutek działań wojennych, przejęcie władzy w mieście przez wojska austriackie, codzienne życie piotrkowian podczas okupacji austriackiej – to tylko niektóre sceny, które można zobaczyć w kilkuminutowej kompilacji o Piotrkowie.
Jak dawniej świętowali przybycie Nowego Roku i karnawał piotrkowianie? Gdzie i jak się bawili? Jeszcze sto lat temu pewne całuski rozdawane paniom o mało nie wywołały skandalu towarzyskiego w pewnym szacownym gronie.
Dzisiaj 32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W Piotrkowie rocznicowe uroczystości przygotowują przedstawiciele Ośrodka Działań Artystycznych oraz Instytutu Historii piotrkowskiej filii UJK.
W piątkowe południe odbył się komisyjny odbiór tegorocznych prac przy piotrkowskiej
Farze.
Wielkimi krokami zbliża się finalizacja projektu upamiętnienia 150. rocznicy Powstania Styczniowego 1863 r. Z tej okazji już niebawem ukaże się publikacja naukowa odnosząca się do regionalnego wymiaru historii.
Niespodziewane znalezisko podczas remontu elewacji Kościoła Farnego w Piotrkowie. Jak powiedział w rozmowie ze Strefą FM Piotr Obłog konserwator zabytków - odkryto kamienne detale, które zostały już odrestaurowane.
Ten dzień dla większości Polaków oznaczał olbrzymią radość – kraj odzyskiwał niepodległość. Odzyskiwał, bo nadal trzeba było o nią walczyć. Ale 11 listopada 1918 roku myślano tylko o tym, że po latach zaborów Polska ponownie pojawi się na mapach Europy i świata.
Gdzie w Piotrkowie były kina Bagatela i Luna, a gdzie działało Apollo i Bałtyk? Kiedy piotrkowianie po raz pierwszy obejrzeli udźwiękowiony film?