Piętnastu harcerzy wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas zajęć młodzież poznała historię instytucji, zaznajomiła się z zadaniami realizowanymi przez archiwum oraz wzięła udział w warsztatach kryptograficznych.
Piotrkowska Rada Miasta uchwaliła, że rondo u zbiegu ulic: Wojska Polskiego, Łódzkiej i Polnej będzie nosiło imię Polskiej Organizacji Skautowej. POS powstała właśnie w Piotrkowie i odegrała bardzo znaczącą rolę w powołaniu do życia zjednoczonego ZHP oraz rozwoju ruchu skautowego na ziemiach polskich.
Drużynowi, przyboczni i instruktorzy Hufca ZHP Piotrków Trybunalski uczyli się jak udzielać wsparcia psychologicznego swoim podopiecznym w czasach pandemii.
W niedzielę (12 września), na terenie Stanicy Harcerskiej w Trzech Morgach, piotrkowski Hufiec ZHP zorganizował obchody 100-lecia powstania i zyskał nowego patrona. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego cały weekend jubileuszowego zlotu.
Zakończyło się kolejne ,,harcerskie lato". Podczas wakacji, Hufiec ZHP Piotrków Trybunalski był organizatorem obozów pod namiotami w różnych częściach naszego kraju.
Kilka dni temu, 22 lutego, przypadła kolejna rocznica urodzin Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu, z którego swój początek wzięło w Polsce harcerstwo. Tego dnia harcerze łączą się podczas Dnia Myśli Braterskiej. Piotrkowscy harcerze także uczcili to święto, choć głównie w małych grupach zastępów.
Nie żyje Rafał Orlewski - harcmistrz, polonista, poeta i wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Wieloletni instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. Urodzony w roku 1934 w Przybyłowie koło Łasku, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz nauk społecznych w Warszawie, nauczyciel szkół podstawowych i licealnych. W 1971 r. zamieszkał w Piotrkowie Trybunalskim. Był Honorowym Obywatelem Miasta.
Ubrania robocze i odzież BHP wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Dla niektórych branż (na przykład w laboratoriach chemicznych), ubiór nie zmienia się w zależności od pory roku. Jednak w przypadku prowadzenia pracy na dworze lub w innych okolicznościach, które wiążą się z ekspozycją na zmiany temperatury (jak korzystanie z chłodni), konieczne jest dostosowanie odzieży roboczej do panujących warunków.
HPV to wirus, który wywołuje raka szyjki macicy. Choroby można uniknąć, szczepiąc się odpowiednio wcześnie, tzn. około 12. roku życia. Szczepienie nie jest darmowe, ale wiele polskich miast płaci za szczepienie dziewczynek z własnego budżetu. - Żeby zaszczepić jedno dziecko potrzeba 1500 zł, a każdy rodzic chce przecież chronić swoje dzieci – mówi pani Alicja z Piotrkowa.
Czwartkowe przedpołudnie upłynęło w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Piotrkowie pod znakiem teoretycznych i praktycznych zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach wzięli udział podopieczni piotrkowskiego hufca pracy oraz uczniowie jednego z piotrkowskich zespołów szkół ponadgimnazjalnych. Pod okiem zawodowego ratownika medycznego młodzież uczyła się zasad udzielana pomocy poszkodowanym w różnych zdarzeniach losowych.