Reklama

Piotrkowskie harcerstwo w czasie pandemii

ePiotrkow Niedziela, 28 lutego 202116166
Kilka dni temu, 22 lutego, przypadła kolejna rocznica urodzin Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu, z którego swój początek wzięło w Polsce harcerstwo. Tego dnia harcerze łączą się podczas Dnia Myśli Braterskiej. Piotrkowscy harcerze także uczcili to święto, choć głównie w małych grupach zastępów.
fot. pixabay.com / AndrzejRembowski

x- Nie wyobrażamy sobie Dnia Myśli Braterskiej bez okazania sobie naszej przyjaźni i bliskości, choć w czasie pandemii nie było to łatwe. Na pewno w tym roku wykonaliśmy więcej telefonów i wysłaliśmy więcej sms'ów niż odbyliśmy spotkań na żywo, ale i tak pokazaliśmy, że o sobie pamiętamy i nadal działamy realizując nasze harcerskie plany i założenia. Spotykaliśmy się w drużynach, gromadach i zastępach, ale nie zapomnieliśmy przesłać sobie iskierki przyjaźni - powiedział harcmistrz Dobromir Gierańczyk, komendant hufca Piotrków Trybunalski.

 

Piotrkowski hufiec ZHP liczy około 60 jednostek, czyli m.in. drużyn harcerskich. - Pandemia nie wpłynęła na zmianę tej liczby, choć w ostatnim czasie możemy zaobserwować około 30-procentowy spadek liczby harcerzy. Jednak nie rozwiązała się z tego powodu żadna z drużyn. Muszę przyznać, że w okresie lockdownu musieliśmy przejść do działań zdalnych, co nie było łatwe, bo wszyscy wolimy przestrzeń i las. Jednak nowe okoliczności wymusiły na nas zmianę organizacji naszych działań. Przygotowaliśmy naszą kadrę do tego, by w elektronicznej formuje także była w stanie przygotować się merytorycznie i ciekawie do zbiórek i spotkań - dodaje hm. Gierańczyk.

 

Ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w spotkaniach i inne pandemiczne obostrzenia wpłynęły także na harcerstwo. Choć w ubiegłym roku piotrkowski hufiec zorganizował obozy letnie, czyli coś na co druhny i druhowie czekają cały rok. W tym roku także trwają prace nad organizacją letniego obozu harcerskiego. Obozowanie w lesie jest bowiem bezpieczne, odbywa się na świeżym powietrzu, można z powodzeniem zastosować się do reżimu sanitarnego - podkreślają harcerze.

 

- W 2020 roku udało nam się zorganizować sześć obozów, co jest jednym z lepszych wyników w całym województwie łódzkim - dodaje harcmistrz. - Pozwoliło nam to wejść w okres jesienny w niezmienionym składzie osobowym. Potem udało nam się zorganizować dwukrotnie zimowe półkolonie. Ta fala entuzjazmu i chęci do działania utrzymywała się dość długo, ale ostatecznie i tak zauważyliśmy zmniejszenie liczby harcerzy.

 

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego przez harcerzy i skautów na całym świecie. Upamiętnia dzień urodzin sir Roberta Baden-Powella, który uchodzi wraz z żoną Olave za twórcę skautingu.Dzień Myśli Braterskiej ma uświadomić skautom i harcerzom na całym świecie, że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, wieku czy przekonań. Tego dnia harcerze składają sobie życzenia, przesyłają kartki, a zwyczajowo też spotykają się przy ognisku, choć w czasie pandemii takie spotkania zastąpiły w tym roku zbiórki poszczególnych zastępów.


Zainteresował temat?

1

0


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luk ~luk (Gość)01.03.2021 11:55

Kolebką Polskiego Harcerstwa był Lwów , a pionierami Wyrzykowski i Małkowski, o których słowem nie wspominacie.

00


gość_wyciąg koguta ~gość_wyciąg koguta (Gość)28.02.2021 18:17

Zamontowałem sobie w domu 14 anten 5g i żyje

00


Rex ~Rex (Gość)28.02.2021 19:22

Szanowny redaktorze... a o harcerzach z ZHR-u zapomniałeś, że tacy są w Piotrkowie Trybunalskim? Bądź sprawiedliwy jak piszesz o harcerzach.

30


gość_samiec beta ~gość_samiec beta (Gość)28.02.2021 12:10

A gdzie harcerze z WOTu?

21


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat