Tegoroczny weekend będzie niezwykle obfity w dożynki. Gminne święto plonów zorganizowane zostanie w sobotę w gminie Łęki Szlacheckie. Oprócz ceremoniału dożynkowego zaplanowano także szereg innych atrakcji.
Już w niedzielę Gminne Święto Plonów zaplanowano w gminie Aleksandrów. Uroczystości dożynkowe połączone zostaną z Aleksandrowskim Festiwalem Dźwięków, Smaków i Tradycji. Imprezę zaplanowano na boisku w Aleksandrowie, a nie zabraknie na niej także występów artystycznych.
Chleb dożynkowy upieczony z ostatnich zbiorów to symbol polskiego rolnictwa. W niedzielę tym wyjątkowym chlebem marszałek województwa Grzegorz Schreiber podzielił się z rolnikami z całego regionu, dziękując im za ciężką, całoroczną pracę. W Dożynkach Województwa Łódzkiego, które w tym roku odbyły się w Paradyżu, wziął też udział wiceprezes Rady Ministrów RP, Jarosław Kaczyński, który właśnie tu zapowiedział, że 14. emerytura będzie wynosić w 2023 roku 2.200 zł netto.
W 103. rocznicę „Cudu nad Wisłą” piotrkowianie upamiętnili poległych bohaterów, składając kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie w ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w 103. Rocznicę Bitwy Warszawskiej zaplanowały na terenie całego kraju blisko 70 pikników wojskowych pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Na liście miejscowości jest między innymi Kamieńsk w powiecie radomszczańskim, a organizatorzy zapowiadają, że na wszystkich miłośników wojska będą czekały tu liczne atrakcje.
Ktoś powie: dożynki to tradycja, obrzędy, kultura ludowa. I to prawda. Ale dożynki, to przede wszystkim święto. A jak święto, to zabawa. I na taką z pewnością można liczyć na Dożynkach Województwa Łódzkiego, które są już 20 sierpnia w Paradyżu w powiecie opoczyńskim.
Za nami "najsłodsza" impreza w roku, czyli IX Piotrkowskie Święto Miodu. Pszczelarze zgromadzili się w Rynku Trybunalskim, by zaprezentować efekty pracy pszczelich rojów, nad którymi sprawują opiekę. Były więc miody w przeróżnej postaci, woskowe świece i nie tylko.
Blisko 450 litrów miodu zebrano do tej pory z – piotrkowskiej – miejskiej pasieki, która na terenie Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Żwirki istnieje od 2017 roku.
Już po raz IX w Rynku Trybunalskim zorganizowane zostanie Piotrkowskie Święto Miodu. Tradycyjnie nie zabraknie stoisk wystawienniczych, degustacji i artystycznych występów.
Noc świętojańska to przede wszystkim puszczanie wianków z nurtem rzeki, rozpalanie ognisk, tańce oraz śpiewy. Żadnego z tych elementów nie zabrakło podczas sulejowskich obchodów wigilii św. Jana. Na terenie „polanki” bawili się starsi i młodsi mieszkańcy kultywujący tę tradycję.