- Zmiany klimatu są naturalnym elementem. Przez ostatnie 50 latach obserwujemy nie tylko zmiany średniej temperatury rocznej w Polsce i na świecie, ale także wzrost wystąpienia zjawisk ekstremalnych, takich jak np. duża liczba dni z tak wysokimi temperaturami. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć co może mieć wpływ na zmiany naszego klimatu, jednak bez wątpienia, również my sami się do tego przyczyniamy. Na pewno poprzez wzrost emisji gazów cieplarnianych, np. metanu, ale także przez zmiany zagospodarowania terenu, wycinanie lasów czy rozrost miast. To wszystko ma wpływ na zachowanie się atmosfery. Jeżeli nie ograniczymy naszych działań to ta tendencja do końca XXI w. dalej będzie się utrzymywać - powiedział Mariusz Siedlecki, adiunkt w katedrze meteorologi i klimatologii z Uniwersytetu Łódzkiego.
Komentarze 15
07.08.2018 22:39
Zmiany klimatyczne sranie w banie Czy to znaczy że w grudniu będzie plus 30 stopni i będę mógł leżeć i opalać się na plaży a na Antarktydzie w lasach tropikalnych będą biegały dinozaury
06.08.2018 13:36
Te zmiany klimatyczne, chyba też wpływają na empatię niektórych mieszkańców naszego miasta. Mam na myśli szaleńcze wyścigi ryczących samochodów i motorów. Zawody te są uprawiane niezależnie od pory dnia, a szczególnie dokuczliwe są w nocy, kiedy to jest chłodniej i chciałoby się otworzyć okno. Niestety służby powołane do utrzymania porządku są bezczynne. Ja jako część środowiska naturalnego też pragnę być chroniony, lecz ekolodzy nie mają z tego korzyści i dlatego siedzą cicho.
05.08.2018 22:38
"Jest super, jest super... Więc o co ci chodzi?"
uwielbiam lato i upał - dla mnie może być tak cały czas - nienawidzę zimy...
05.08.2018 21:40
Zmiany klimatyczne w Polsce a co ze srockiem nie da sie cos zrobic tam aby tak dawało
05.08.2018 21:31
Rola metanu jest mocno przesadzona. Jest to zupełnie naturalny gaz pochodzenia biologicznego i występuje w powietrzu w ilościach śladowych. Ten poziom śladowy utrzymuje się, bo pomimo ciągłego wytwarzania przez biosferę, jest on na bieżąco utleniany.
Mnie najbardziej ciekawi, jaki realny wpływ na ziemski klimat ma obecna już od kilkudziesięciu lat zabawa w geoinżynierię prowadzona przez rządy najbardziej rozwiniętych krajów, jak również ponad dwa tysiące głowic jądrowych, jakie w ramach testów do tej pory zdetonowano. Ale w kontekście wpływu na klimat trąbi się głośno tylko o jednym czynniku - antropogenicznym dwutlenku węgla. Dlaczego akurat o tym, chyba nie trzeba już dziś nikomu wyjaśniać.
Wzrost zawartości dwutlenku węgla w powietrzu byłby akurat korzystny, ale dogmaty nowej religii zmian klimatycznych (do niedawna znanej jako religia globalnego ocieplenia) głoszą co innego.
Cały czwartorzęd to naprzemienne okresy zlodowaceń i ociepleń. Akurat żyjemy w kolejnym interglacjale, więc okres silnego ochłodzenia na pewno nadejdzie. I oby nadszedł jak najpóźniej, choć klimatolodzy rosyjscy twierdzą, że stanie się to już niedługo. Pożyjemy, zobaczymy. Obiektywnie patrząc znacznie lżej żyje się tam, gdzie rosną palmy, niż tam gdzie lód i zaspy śniegu.