TERAZ14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Piotrków: Chcą oznakować emzetki i przystanki

JaKac1
JaKac1 pon., 9 stycznia 2012 10:18
Zakończył się pierwszy kwartał akcji “Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”. Kampania nabiera rozpędu, a piotrkowski sanepid wdraża kolejne założenia programu.
Zdjęcie
Autor: fot. J. Kaczmarek

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Adresatem ogólnoświatowej akcji antynikotynowej są dorośli. W Polsce i w Piotrkowie za główny jej cel postawiono sobie wsparcie realizacji ustawy o ochronie zdrowia w związku następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. - Znaleźliśmy partnerów, żeby akcję jak najlepiej zrealizować. W skład zespołu wchodzą więc przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Kuratorium, piotrkowskie szpitale, policja, Straż Miejska oraz media (Strefa FM, “Tydzień Trybunalski”, ePiotrkow.pl).

 

Wiadomo, że w miejscach publicznych istnieje zakaz palenia. Wiadomo również, że nie wszyscy tych przepisów przestrzegają. Dlatego z tym zespołem będziemy co jakiś czas spotykać się i zastanawiać, jak pokierować działaniami, żeby zwiększyć świadomość dorosłych mieszkańców o szkodliwości tytoniowego dymu i miejsc, które powinny być od niego wolne - mówi Wiesława Kozińska, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. - Chcemy oznakować strefy bez dymu i prowadzić egzekucję przepisów. Mandaty za ich nieprzestrzeganie będzie wystawiał sanepid, Straż Miejska i policja – zaznacza kierownik. Sprawdzane będą miejsca, które mają obowiązek posiadania odpowiednich znaków o zakazie palenia. Informacja graficzna i słowna powinna się w każdym takim miejscu znajdować (mandat za nieprzestrzeganie tego przepisu to 2500 złotych).

 

- Chcemy wzmocnić przestrzeganie ustawy w piotrkowskich emzetkach. Na zewnątrz piotrkowskich autobusów zostaną nalepione znaki informujące o naszej akcji, przypominające jednocześnie o zakazie palenia. Podobnie stanie się z piotrkowskimi przystankami. Z takim pismem wystąpiliśmy już oficjalnie do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, który (mam nadzieję) szybko zrealizuje naszą prośbę. Poza tym dysponujemy własnymi materiałami, więc Zarząd nie poniesie żadnych kosztów - mówi Wiesława Kozińska. - Dotychczas wyemitowaliśmy już spot reklamowy w piotrkowskich emzetkach oraz w skwerze handlowym Piotr i Paweł. W pierwszym kwartale zaplanowaliśmy specjalne szkolenie dla policji i Straży Miejskiej (również z sąsiednich powiatów) na temat szkodliwości dymu tytoniowego i egzekwowania ustawy. Chcemy, żeby służby wzięły sobie do serca cele akcji – dodaje kierownik.

 

- Przeprowadzimy również kampanię informacyjno-edukacyjną dla samych strażników miejskich. Zorganizujemy dla nich badania na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz badanie spirometryczne. Wszystko po to, żeby zainteresować szkodliwością tytoniu samych strażników. Uznaliśmy, że warto ich wyedukować, żeby wiedzieli, co mówić ludziom – zaznacza Wiesława Kozińska (podobna akcja została przeprowadzona w zeszłym roku w policji – przyp. red.). Kierownik nie wyklucza, że być może podobnie będzie się działo również na piotrkowskich przystankach.

 

W pierwszym kwartale akcji (październik – grudzień 2011) Straż Miejska i policja wystawiła siedem upomnień osobom łamiącym ustawę antynikotynową. Mandatów nie było. Cztery osoby zgłosiły służbom, że ktoś łamie prawo. Sanepid liczy, że z czasem sytuacja się rozwinie i efektywność akcji będzie się zwiększać.

 

JK

 

***

 

Realizowany w Piotrkowie Trybunalskim projekt “Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” finansowany jest przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc we współpracy ze Światową Fundacją ds. Walki z Chorobami Płuc. Obie inicjatywy są zrzeszone w ramach Inicjatywy Bloomberga, założonej przez prowadzącego działalność filantropijną Michaela Bloomberga, burmistrza Nowego Jorku. Projekt będzie realizowany od 1 października 2011 roku do 30 września 2013 roku.

 

***

 

Przypominamy, że zgodnie z ustawą (o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych) zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi:

- na terenie zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

- na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,

- na terenie uczelni,

- w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,

- w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,

- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

- w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

- na przystankach komunikacji publicznej,

- w pomieszczeniach obiektów sportowych,

- w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,

- w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 17

    reklama

    Dla Ciebie

    14°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio