TERAZ11°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Od 15 lat w UE. Co zyskał Piotrków?

A.StańczykK.Budny
Aleksandra Stańczyk, K.Budny wt., 30 kwietnia 2019 13:20
1 maja mija 15 lat od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Ponad 163 miliardy zł – właśnie tyle z funduszy unijnych trafiło od 2004 r. do Polski (do kasy wspólnoty wpłaciliśmy 53 miliardy). Jaka część tych pieniędzy przypadła naszemu miastu?
Zdjęcie
Autor: Jolanta Kopeć, kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy, fot. as

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

- W ciągu 15 lat również Piotrkowowi przypadł spory kawałek unijnego tortu - mówi Jolanta Kopeć, kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy w piotrkowskim Urzędzie Miasta. - 323 mln zł to kwota dofinansowania, a łączna wartość unijnych projektów to ponad 517 mln.


Unijne pieniądze przeznaczyliśmy głównie na infrastrukturę, tzn. na oczyszczalnię ścieków, wodociągi, kanalizację, renowację zabytków, na ulice, ronda, szkoły, sale gimnastyczne. - Wydawaliśmy pieniądze nie tylko na „twarde”, infrastrukturalne projekty, ale też na dodatkowe zajęcia, na cele społeczne, kulturalne i edukacyjne - dodaje kierownik Kopeć.


Nie tylko Urząd Miasta w Piotrkowie był beneficjentów unijnych pieniędzy. O środki z UE starali się również przedsiębiorcy, szkoły, urząd pracy, instytucje, jednostki miejskie. - A to oznacza, że ogólnie tych pieniędzy dla naszego miasta było dużo więcej - mówi Jolanta Kopeć.


Nasi urzędnicy wciąż walczą o kolejne fundusze, głównie na infrastrukturę, czyli na drogi, termomodernizacje, ale również na wyższą jakość edukacji i lepsze wykształcenie młodych piotrkowian.


Przed nami ostatnia perspektywa unijna, w której Polska będzie beneficjentem funduszy. Oznacza to, że musimy zmodyfikować swoje cele, tzn. przeprogramować się na ochronę środowiska (ograniczenie niskiej emisji), innowacje. - Musimy zabrać się za rozwiązywanie poważnych problemów, które dręczą Polskę i całą Europę – dodaje kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 24

    ~cierpliwy (gość)

    08.05.2019 13:53

    likwidacja dwóch hut, metalplastu,fadomu, sigmatexu,fmg pioma ,delta oddania panstwowego majątku nygusom z róznych opcji politycznych . teraz mamy nowa władze która swoim kolegom rodzince załatwia ciepłe posadki w urzedzie spółkach miejskich ludzie pora się budzić i odsunąć te całe dzidostwo od władzy


    ~P. Dolevas (gość)

    02.05.2019 22:54

    Musimy zabrać się za rozwiązywanie [b]poważnych problemów, które dręczą Polskę i całą Europę
    [/b]

    Ale tymi najpoważniejszymi problemami są eurosocjalizm i totalitarne zapędy władz tego eurokołchozu. Wszystkie pomniejsze problemy wynikają z tych dwóch. Rozwiązać ten eurokołchoz i problemy też się rozwiążą! A jak eurokomuchy chcą przerabiać Europę na swoją modłę, to przypominam, że jeden z księżyców Jowisza też nosi tę piękną nazwę. Mogą się tam przenieść i prostować tamtejsze banany. Grawitacja tam mniejsza, więc Juncker tańszym kosztem będzie osiągał stan nieważkości.


    ~gość (gość)

    02.05.2019 16:06

    Mnie najbardziej śmieszny fakt, że ościenne miasta mają nowoczesną komunikację miejską dziękivl środkom pozyskanym z UE, a tu 20-letnie psujące się klamoty, które wedle prezesa są bardziej ekonomiczne. Ale jaja


    ~gość (gość)

    02.05.2019 09:41

    Ulice dziurawe, walące się kamienicę w centrum, brak ścieżek rowerowych, Bugaj w opłakanym stanie, stare kopcące autobusy itd... Mam wrażenie że sąsiednie miasta nas trochę wyprzedziły...



    ~~PT (gość)

    02.05.2019 09:10

    Co zyskaliśmy? Nic. 1 maja 2 maja 3 maja. Czy coś się dzieje w tym mieście? NIC!


    reklama

    Dla Ciebie

    11°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio