Kierowcy podróżujący autostradą A1 w regionie muszą zdjąć nogę z gazu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego uruchomił odcinkowy pomiar prędkości pomiędzy Kamieńskiem a Radomskiem. To jeden z 43 nowych systemów montowanych w całym kraju w ramach projektu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy.
O planach uruchomienia odcinkowego pomiaru prędkości na A1 pisaliśmy już wcześniej. W styczniu 2025 roku informowaliśmy o nowych lokalizacjach wskazanych przez CANARD, a pod koniec ubiegłego roku GITD zapowiadało, że system na tym odcinku zacznie działać w pierwszej połowie 2026 roku.
Jak przekazał ePiotrkow.pl rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Wojciech Król, system został uruchomiony 8 czerwca.
Wczoraj uruchomiliśmy między innymi odcinek Kamieńsk – Stobiecko Szlacheckie na autostradzie A1. Dla pojazdów osobowych dozwolona prędkość wynosi 140 kilometrów na godzinę, natomiast samochody ciężarowe nie powinny poruszać się szybciej niż 80 kilometrów na godzinę – powiedział rzecznik GITD.
Odcinek objęty pomiarem ma blisko 13 kilometrów długości w kierunku Łodzi i ponad 13,5 kilometra w stronę Częstochowy. System oblicza średnią prędkość pojazdu na podstawie czasu przejazdu pomiędzy bramownicami wyposażonymi w kamery.
Jak podkreśla GITD, celem odcinkowego pomiaru prędkości nie jest karanie kierowców, lecz poprawa bezpieczeństwa.
To narzędzie do dyscyplinowania kierujących do jazdy z bezpieczną, dozwoloną prędkością. Systemy są montowane po to, aby uspokoić ruch i wyhamować nadmierne prędkości w miejscach, gdzie stanowią one realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – wyjaśnia Wojciech Król.
Warto przypomnieć, że kierowcy korzystający z autostrady A1 mieli już wcześniej do czynienia z odcinkowym pomiarem prędkości. Podczas przebudowy trasy funkcjonował tymczasowy system kontroli, który tylko w 2021 roku zarejestrował dziesiątki tysięcy przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Teraz odcinkowy pomiar wraca na A1 już jako stały element nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Komentarze 2