Advertisement

ASF: Główny Lekarz Weterynarii spotkał się z samorządowcami i producentami trzody

Powiat PiotrkowskiRegion Wtorek, 13 lipca 2021397317
Wzmocnienie kadrowe Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie, uruchomienie dodatkowego laboratorium badań krwi we Włocławku i upublicznienie wykazu zakładów, które odbierać będą tuczniki od hodowców, którzy znaleźli się w czerwonej strefie - te konkretne deklaracje usłyszeli od Głównego Lekarza Weterynarii, Mirosława Welza parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele producentów wieprzowiny.
fot. powiat-piotrkowski.pl fot. powiat-piotrkowski.pl

 

To było kolejne spotkanie na temat restrykcji, nałożonych na rolników zajmujących się hodowlą świń, wprowadzonych po wystąpieniu wirusa ASF w jednym z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn).


Starosta Piotr Wojtysiak wraz z wójtami gmin Czarnocin, Moszczenica i Grabica: Romanem Miksą, Marcelim Piekarkiem i Krzysztofem Kulińskim wspólnie z producentami trzody apelowali m.in o uproszczenie procedur, decydujących o sprzedaży zwierząt i rozpoczęcie prac nad utworzeniem na terenie powiatu piotrkowskiego laboratorium, które z uwagi na skalę hodowli świń (5% krajowej produkcji) jest niezbędne dla tak dużego zagłębia.


- W imieniu inspekcji weterynaryjnej mogę obiecać, że zrobię wszystko, aby wyznaczone były laboratoria do diagnostyki ASF w Łodzi, które pozwolą na bezkolizyjne i bardzo szybkie badanie. Chciałbym, żeby było przeprowadzone w ciągu jednej doby, jeżeli próbki dotrą do laboratorium w godzinach przedpołudniowych i na drugi dzień, jeśli dotrą w godzinach popołudniowych. Taki standard badań laboratoryjnych zapewnia hodowcy możliwość zbycia w ciągu siedmiu dni od zbadania jego zwierząt i znalezienia odpowiedniego odbiorcy – deklaruje Główny Lekarz Weterynarii.


To, co niepokoi nadal producentów, to brak informacji na temat cen skupu żywca, pochodzącego z gospodarstw ze strefy zagrożonej i czy mogą oni liczyć na rekompensaty za poniesione straty. Zdaniem większości hodowców to decydować będzie o ich przyszłości, a co za tym idzie rezygnacji z produkcji wieprzowiny, w obliczu jej nieopłacalności. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie Grzegorz Lorek i Grzegorz Wojciechowski, Konrad Dereń Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim, Janusz Terka przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i przedstawiciele lokalnych ubojni.


Zainteresował temat?

1

3


Advertisement
Advertisement

Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Elka ~Elka (Gość)15.07.2021 10:31

Wybić te wszystkie świnie to przynajmniej zrobi się czyste powietrze.

00


Prosiak ~Prosiak (Gość)13.07.2021 15:47

Na mercedesy beemki i fendty, baterie silosow, nowe chlewnie to jest kasa zeby sasiad widzial co to nie ja.A jak przyjdzie gorszy okres to łapa do władzy i dej rekompensatę.

84


ASyFy ~ASyFy (Gość)14.07.2021 09:10

A nie można zaszczepić ich nadwyżkami szczepionek Dworczyka? Skoro mają się zmarnować bo ludzie unikają problemów poszczepiennych to może dziki lub świnie jako mniej wyedukowane dadzą się omamić.

11


:] ~:] (Gość)13.07.2021 16:47

Mam pytanie do znawców.
Czy w czerwonej strefie ASF hodowcy świń mogą wylewać gnojowicę na pola?
Wczoraj i dzisiaj widziałem taki proceder w gminie Geabica.

42


97-300 97-300ranga13.07.2021 21:35

Kuliński to teraz więcej od Ostrowskiego znaczy.

20


97-300 97-300ranga13.07.2021 21:33

Nie , starostwo trzeba przewietrzyć.

31


hgd ~hgd (Gość)13.07.2021 15:42

duńczycy wybili wszystkie dziki i asf nie mają ,nasi robią wszystko żeby asf był ,to kasa dla wybranych i tragedia dla rolników

34


Twojstsryalejary ~Twojstsryalejary (Gość)13.07.2021 19:33

Ogladam agrobiznes po to by wiedzieć po ile będzie żywiec. Cena tyskiego mnie za to mało interesuje.

10


Moszczenicanin ~Moszczenicanin (Gość)13.07.2021 19:31

Janusz Terka na prezydenta !!

11


J. B. ~J. B. (Gość)13.07.2021 17:38

Producentami trzody. Cha, cha, cha!

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat